OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
Masterton o...
Recenzje:

darmowe liczniki

środa, 06 lutego 2019
Popularny portal Lubimyczytac.pl zaprasza wszystkich książkomaniaków do oddawania głosów w plebiscycie Książka Roku 2018. Każdy zalogowany na portalu internauta może oddawać głosy w 12 kategoriach tematycznych. Jedną z nich jest oczywiście HORROR, w ramach której jedną z 18 nominowanych powieści jest WIRUS Grahama Mastertona!

Jeśli chcecie pomóc autorowi wygrać nagrodę w tej kategorii, możecie zagłosować do 28 lutego 2019 roku, do godziny 23:59 pod tym linkiem:

 

11:46, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (1) »
sobota, 02 lutego 2019
Graham Masterton został laureatem "Nagrody za całokształt twórczości", przyznawanej przez Horror Writers Association. Autor odbierze ją w Grand Rapids w stanie Michigan 12 maja 2019 roku podczas StokerConu.

W oficjalnym komunikacie HWA ogłosiło, że pisarz został wybrany za wieloletnią ciężką pracę dla horrorowej społeczności, ale także dla rynku wydawniczego. Członkowie komisji przyznającej nagrodę wspominali, że mają bardzo dobre wspomnienia związane z książkami Mastertona. Według nich, Graham miał wpływ na wielu autorów.

Co ciekawe, w komunikacie wspomniano również o Polsce, jako kraju, w którym Graham jest najbardziej popularny i nagradzany. Nasz kraj został także wymieniony ze względu na ustanowioną przez Grahama nagrodę w konkursie "W więzieniu pisane", skierowanym do osadzonych w rodzimych zakładach karnych.

Gratulujemy!
18:08, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 stycznia 2019
Zastanawialiście się, jak fragmenty powieści Grahama Mastertona wyglądałyby w ruchu? Chociaż nie możemy doczekać się kolejnych filmów opartych na prozie brytyjskiego mistrza horroru, czasem w ręce wpadną nam perełki takie jak poniższa animacja. Niespełna 30-sekundowe video przygotowane zostało przez Dana Mastertona, syna Grahama, który jest profesjonalnym animatorem.

Jeśli więc chcecie zobaczyć nawiedzone płaszcza w akcji, obejrzyjcie ten materiał:

13:38, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 stycznia 2019
Od 22 stycznia miłośnicy serii MANITOU mogą wreszcie spać spokojnie. Na księgarskich półkach pojawiło się długo oczekiwane wznowienie ostatniej (póki co) części serii. INFEKCJA pierwotnie ukazała się w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Rebis i chociaż wszyscy byli z tego faktu bardzo zadowoleni, to jednak kompleciści musieli postawić na półce serię w co najmniej dwóch różnych formatach i szatach graficznych (trzech, jeśli wciąż trzymali wydania Ambera lub Primy).

Fragment powieści możecie przeczytać tutaj:

Poniżej przedstawiamy opis okładkowy, okładkę i całościowe spojrzenie na serię w nowej odsłonie: 

Najsłynniejszy cykl horrorów Grahama Mastertona!

Jasnowidz Harry Erskine kontra Misquamacus, najokrutniejszy z indiańskich demonów, który pojawia się we współczesnym świecie w przeróżnych wcieleniach i znajduje sobie zaskakujących sprzymierzeńców. Do cyklu należą powieści: Manitou, Zemsta Manitou, Duch zagłady, Krew Manitou, Armagedon oraz Infekcja.

Lekarze szpitala w Saint Louis nie są w stanie pomóc czło­wiekowi z nieznaną dziwną chorobą. Jeszcze dziwniejsze – i bardziej makabryczne – niż jej objawy jest to, co dzieje się z pacjentem po śmierci. Wezwana do oględzin profesor Anna Grey jest mocno zaniepokojona. Zwłaszcza kiedy jej ukochany umiera w ten sam sposób i choroba zaczyna przy­bierać rozmiary epidemii.

Wróżbita Harry Erskine, niesłusznie posądzony o kradzież, musi opuścić Miami. Nie martwi się tym, bo po nocnej wizy­cie trzech zakonnic, które potrafią rozpływać się w powietrzu i mają coś wspólnego z Misquamacusem, nie uśmiecha mu się kolejne takie spotkanie. Lecąc do Los Angeles, czuje jednak, że tak łatwo nie ucieknie od swojego odwiecznego wroga.

Po przypadkowym spotkaniu z Anną Grey łączy z nią siły i wspólnie próbują pokonać żądnych zemsty synów Misquamacusa i ich zastępy roznoszących zarazę sióstr w habitach.


10:41, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 stycznia 2019
Jak co roku informujemy, 16 stycznia wypadają urodziny Grahama Mastertona. Dziś nasz ulubiony autor obchodzi je już po raz 73. W imieniu własnym oraz wszystkich czytelników, przyjaciół i fanów z Polski życzymy naszemu ulubionemu pisarzowi zdrowia, szczęścia, samych przyjemnych momentów i nieskończonych pomysłów na nowe książki (a przede wszystkim energii i czasu, żeby je wszystkie zrealizować!).Happy Birthday, Graham!
15:30, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 17 grudnia 2018
Film MANITOU, będący jak do tej pory jedyną pełnometrażową ekranizację prozy Grahama Mastertona, po ponad 40 latach od premiery doczeka się swojej edycji na nośniku Blu-Ray. 

Aby wspomóc promocję, Graham wziął udział w wideowywiadzie, wraz ze swoją przyjaciółką Dawn G Harris, z którą pracują wspólnie nad nowymi opowiadaniami z gatunku horroru.

Poniżej zdjęcie z nagrania, natomiast wywiad pokażemy Wam w późniejszym terminie.

 


11:36, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 grudnia 2018
Poniżej znajdziecie nagranie wywiadu z Grahamem, który został przeprowadzony w lipcu podczas wizyty autora w Polsce: 

15:44, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 grudnia 2018
Jak co roku, mamy dla Was okazjonalną wiadomość od Grahama Mastertona, którą przetłumaczyliśmy i bez zbędnego przedłużania przedstawiamy ją poniżej, niniejszym oddając mu głos:


ŚWIĄTECZNE PRZESŁANIE OD GRAHAMA 

Jako że kolejny rok ma się ku końcowi, czas spojrzeć wstecz na to, co się wydarzyło, jakie nowe przyjaźnie zostały zawarte i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Napisałem nową powieść kryminalną z udziałem nadkomisarz Katie Maguire, zatytułowaną Begging to Die – to już dziesiąta część cyklu umiejscowionego w kryminalnym półświatku Cork w Irlandii.

Ten cykl zawsze był wręcz nadnaturalnie przewidujący. W 2015 roku wydałem Siostry krwi, opartą na faktach dotyczących wielu dzieci i niemowląt, które zmarły pod opieką sióstr pracujących w irlandzkim domu opieki dla samotnych matek. Ponieważ dzieci były nieślubne, nie było zgody na ich pogrzeb na poświęconym gruncie, ciała były więc wrzucane do szamba w ogrodzie.

W mojej książce nadkomisarz Maguire odkrywa te ciała i przeprowadza ekshumacje, identyfikując je i umożliwiając przyzwoity pochówek. W październiku – trzy lata po wydaniu książki – irlandzki rząd w końcu zdecydował się na ekshumację dzieci z domu opieki w Tuam i przeprowadził testy DNA, by zidentyfikować ciała i dać im spoczywać w pokoju.

W kolejnej powieści, o tytule Tańczące martwe dziewczyki, w pożarze budynku na północnym brzegu rzeki Lee w Cork ginie zespół taneczny. Dwa tygodnie po ukazaniu się książki, budynek znajdujący się dosłownie kilka metrów od tego, który opisałem, spłonął doszczętnie.

Do napisania Begging to die zainspirowali mnie bezdomni ludzie mieszkający na ulicach Cork. Nagle temat stał się palący w publicznej debacie. Naprawdę wierzę, że fikcja może przewidywać fakty.  

Chyba najbardziej uderzającym przykładem jest Diabelski kandydat, horror, który opublikowałem w 1983 roku, sugerując, że republikański kandydat na prezydenta USA wygrał wybory, ponieważ był opętany przez Szatana. Przypomina Wam to coś?

Oprócz pisania, udało mi się odwiedzić kilka krajów i zawszeć nowe przyjaźnie. W Belgii odwiedziłem Brukselskie Targi Książki, które odbyły się w lutym. Zjeździłem Polskę, uczestnicząc w Festiwalu Apostrof w Empiku, byłem też w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i na Fesiwalu Pyrkon w Poznaniu. Zjawiłem się też na Festiwalu Fantasmagoria w Salonikach w Grecji, gdzie poznałem uroczą grecką pisarkę Egangelię Papnikou. W Bordeaux we Francji spotkałem Annę Starobinets, rosyjską „Królową Horroru”.

W lipcu odwiedziłem Zakład Karny w Wołowie koło Wrocławia, by wręczyć nagrody w drugiej edycji corocznego konkurs „W więzieniu pisane”, sygnowanego moim imieniem i nazwiskiem. Byłem też w mniejszych miejscowościach w pobliżu Wrocławia, by spotkać się tam z czytelnikami. Poznałem dzieci z Domu Dziecka w Strzelinie, który wspieram, i przeczytałem im straszną historię o Babie Jadze!

Wspomagałem też początkującą pisarkę Dawn G Harris, aby mogła wydać swoją debiutancką powieść Diviner, a także irlandzką neurobiolog Dr Sabinę Brennan w pisaniu i publikacji jej pierwszej książki z dziedziny literatury faktu, dotyczącej kondycji mózgu – 100 Days To A Younger Brain. Jestem z nich obu bardzo dumny.

Zawsze twierdziłem, że pisarze powinni nie tylko zabawiać ludzi. Spoczywa na nich odpowiedzialność za używanie swojej intuicji i zrozumienia ludzkiej natury, tak aby przyjaźnić się z ludźmi ze wszystkich środowisk i robić wszystko, aby pomóc im zdać sobie sprawę co mogą osiągnąć by być szczęśliwymi i spełnionymi. Tak więc moje przesłanie nie dotyczy tylko Świąt, ale każdego dnia w roku, który powinien być tak samo wyjątkowy, jak Boże Narodzenie.

Najlepsze życzenia dla Was wszystkich. Mam nadzieję, że kolejny rok przyniesie Wam przyjaźnie, sukcesy i radość (i może też trochę strasznych opowieści!).Aby pisarz osiągał sukcesy, musi czasem przeprowadzić tzw. research, czyli przygotować się i nieraz na własnej skórze poczuć rzeczy, o których pisze.

Zobaczcie, jak Graham wypróbowuje technikę... tureckiego tańca brzucha!
15:56, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 listopada 2018
Graham podzielił się właśnie z nami dobrą wiadomością: opowiadanie STRANGLEHOLD, które napisał wspólnie z Dawn G Harris, zostało przyjęte tak dobrze, że para autorów planuje napisać razem kolejne teksty. W 2019 roku powinien pojawić się zbiór opowiadań grozy, napisany wspólnie przez Dawn i Grahama.

Przypominamy, że opowiadanie STRANGLEHOLD będzie można przeczytać po polsku już w grudniu, kiedy ukaże się świąteczne wydanie magazynu OKOLICA STRACHU.15:57, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 listopada 2018
Poniżej przedstawiamy okładkę francuskojęzycznego wydania powieści WIRUS (GHOST VIRUS), które niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Livr'S. Jak Wam się podoba?13:36, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (1) »
wtorek, 06 listopada 2018
Wznowienie szóstej części serii MANITOU w nowej szacie graficznej i pod skrzydłami nowego wydawcy miało pojawić się w sierpniu. INFEKCJA ostatecznie pojawi się jednak dopiero w 2019 roku, a konkretnie 22 stycznia.11:52, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 05 listopada 2018
STRANGLEHOLD to tytuł najnowszego opowiadania Grahama Mastertona, napisanego we współpracy z Dawn G. Harris - pisarką i przyjaciółką autora.

Dzięki naszej drobnej pomocy historia ta ujrzy światło dzienne w polskim przekładzie już w grudniu, w specjalnym, podwójnym wydaniu magazynu OKOLICA STRACHU. Dla tych, którzy wolą czytać Mastertona w oryginale również mamy dobra wiadomości - STRANGLEHOLD pojawi się także w amerykańskim CEMETERY DANCE i w nowej antologii opowiadań grozy, która ukaże się w marcu nakładem greckiego wydawnictwa Likofos.

Poniżej prezentujemy wspólne zdjęcie Grahama i Dawn, a także projekt okładki grudniowego wydania OKOLICY STRACHU:


13:00, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (2) »
Graham przygotowuje się do organizacji trzeciej już edycji konkursu "W więzieniu pisane", która odbędzie się w 2019 roku. W projekt ponownie zaangażowany jest także Marcin Dymalski z Aglomeracji Wrocławskiej.

Nowa edycja będzie miała miejsce nieco później, a wręczenie nagród odbędzie się we wrześniu, a nie tak jak dotychczas w lipcu. Powodem jest to, że w wakacyjnych miesiącach część personelu więzień przebywa na urlopach, przez co nie wszyscy zwycięzcy mogli osobiście stawić się pod eskortą w Zakładzie Karnym w Wołowie, aby odebrać swoją nagrodę.

Jednocześnie Graham negocjuje z wydawcami możliwość wydania antologii opowiadań napisanych przez osadzonych. Miałaby się ona ukazać w przyszłym roku. Oczywiście będziemy Was na bieżąco informować o szczegółach, jeśli wszystkie strony dojdą do porozumienia. 


12:49, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
środa, 26 września 2018
Cykl o nadkomisarz Katie Maguire w polskim wydaniu doczekał się właśnie premiery ósmego tomu. Pod nieco abstrakcyjnym tytułem "Tańczące martwe dziewczynki" kryje się kolejny brutalny, rasowy kryminał, którym zachwycą się nie tylko fani malowniczej Irlandii, ale przede wszystkim miłośnicy umiejętnie skonstruowanych fabuł, w ramach których chwile szczęścia są dla bohaterów rzadkością, za to gorzkie momenty porażki, bólu i cierpienia występują na porządku dziennym.

W Cork dochodzi do kolejnego nieszczęśliwego wydarzenia – w wyniku intensywnego pożaru w szkole tańca ginie kilkanaście młodych osób. Ciała tancerzy spłonęły doszczętnie, jednak nie wszyscy zginęli od płomieni -  dwie osoby zostały najpierw zastrzelone. Motyw i sprawca lub sprawcy pozostają nieznani, a Katie wraz z zespołem rozpoczyna śledztwo. Kluczem do sukcesu może być mała dziewczynka, która jako jedyna przeżyła pożar, jednak na skutek szoku straciła mowę. Jak to zwykle bywa, nie jest to jedyna sprawa, w jaką zaangażowana jest Garda. W tle majaczy jeszcze morderstwo popełnione na jednym z członków lokalnego gangu, gdzie w grę może wchodzić zemsta zdradzonego męża, a także kontynuacja wątku związanego z nielegalnymi walkami psów, rozpoczętego w poprzednim tomie pt. "Martwi za życia". Nie można zapomnieć też o wątku politycznym i to w miarę na czasie – w historii pobrzmiewają nie tylko echa działalności różnych odłamów IRA, ale też stosunkowo świeżego Brexitu.

Sporo dzieje się też w prywatnym życiu Katie – po śmierci Johna nasza bohaterka stara się ułożyć sobie związek z Conorem, chociaż nie jest to łatwe, szczególnie biorąc pod uwagę jego trwający aktualnie rozwód. A jest jeszcze przecież Kyna, młoda sierżant, która z Katie współpracuje od lat i jest w niej mocno zakochana, zresztą nie bez minimalnej wzajemności. Ten swoisty miłosny trójkąt to idealne pole do popisu dla takiego autora jak Graham, który przecież ma ogromne doświadczenie w konstruowaniu scen seksu. W "Tańczących martwych dziewczynkach" nie zabraknie zatem erotyki, jednak tym razem w wydaniu dalekim od subtelności. Podobnie jak wszystko w cyklu o Katie Maguire, również seks jest tu podany w wydaniu naturalistycznym, gwałtownym i mocnym.

Po lekturze ósmego tomu wciąż nie mogę odpędzić od siebie myśli o tym, że chyba pałam do naszej bohaterki coraz mniejszą sympatią. Odczucie to nasiliło się już przy poprzedniej części, kiedy to błędy i pochopne decyzje coraz częściej zaczęły imać się Katie. Masterton dalej podąża tym tropem i w "Tańczących martwych dziewczynkach" bywają momenty, kiedy działania protagonistki czytelnik ma ochotę zakwestionować. Wciąż nie jest to jednak postać jednowymiarowa, w związku z tym za chwilę pojawia się okazja, by autor znów przedstawił nadkomisarz Maguire w taki sposób, jak pamiętamy ją od pierwszego tomu – jako dobrą, szlachetną i altruistyczną osobę.

Chociaż przy okazji każdej kolejnej książki wchodzącej w skład cyklu podkreślam, że można ją przeczytać bez znajomości poprzednich części, jako że opowiadają one o osobnych zbrodniach i śledztwach, tym razem nie rzucę takiego stwierdzenia. Pisarz utkał już na tyle rozbudowany obraz Cork i przewijających się przez niego postaci, że po prostu szkoda byłoby pozbawić się możliwości skorzystania z efektów jego pracy. W treści ponownie znajdziemy wiele odniesień do poprzednich tomów i powracających postaci, a dramatyczne zakończenie nie będzie miało takiego wydźwięku, jeśli nie przeżyjemy razem z Katie i jej najbliższym otoczeniem wszystkich wydarzeń, o których wcześniej pisał Masterton.

"Tańczące martwe dziewczynki" to powieść, która trzyma poziom poprzednich odsłon, a nawet w kilku miejscach podwyższa poprzeczkę, stając się jedną z najlepszych części całego cyklu. Chociaż autor niekoniecznie stawia na suspens, poświęcając się raczej kreacji charakterystycznych postaci i spójności śledztw, wciąż przyciąga doskonale skonstruowaną warstwą obyczajową i życiem prywatnym Katie, które tak mocno miesza się w tyglu z jej zawodową karierą. Na dodatek rewelacyjny warsztat pisarza to wciąż jeden z największych wabików, który sprawia, że po jego książki wciąż chce się sięgać.


Autor recenzji: Piotr Pocztarek
Wydawnictwo: Albatros

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 464

Ocena recenzenta: 9/10
14:23, piotr.pocztarek , Recenzje
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 89