OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
Masterton o...
Recenzje:

darmowe liczniki

piątek, 23 grudnia 2011
Poniżej przedstawiamy fotografię Grahama zrobioną we Francji. Jak twierdzi sam autor, zdjęcie zostało zrobione podczas gali, na której Brytyjczyk wygrał nagrodę Le Prix Julia Verlanger za powieść WIZERUNEK ZŁA. Czy tylko my nie możemy się oprzeć wrażeniu, że Simon Cowell i młodszy Graham są do siebie dość podobni?

Zdjęcie umieścił na swoim Facebooku Philippe Micalef.15:36, piotr.pocztarek , Fotografie
Link Komentarze (3) »
wtorek, 20 grudnia 2011
W kioskach powinny być już nowe numery magazynów GENTLEMAN i T3, w których znajdziecie bardzo dużo informacji o Mastertonie.

W styczniowym numerze GENTLEMANA pojawił się trzystronicowy wywiad pod tytułem "Dżentelmeni są lepsi w łóżku", a także recenzje książek MASTERTON. OPOWIADANIA. TWARZĄ W TWARZ Z PISARZEM oraz WŁADCY PRZESTWORZY. Natomiast T3 MAGAZINE to dwustronicowy wywiad zatytułowany po prostu "W zbliżeniu: Graham Masterton", a także recenzja KANDYDATA Z PIEKŁA.

Oto okładki obu magazynów, serdecznie polecamy!10:11, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 grudnia 2011
Zastanawialiście się kiedyś, w którym momencie życia człowiek zostaje wiernym fanem swojego idola? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że staje się to bardzo wcześnie, niejednokrotnie niedługo po urodzeniu. Najlepszym dowodem jest na to urodzona 11 września Klaudia Szwajda, córka oddanej Czytelniczki naszej strony, Edyty i jej męża Waldemara. Oto ona:Jeśli oddanie jednemu autorowi przechodzi z matki na córkę, to mała Klaudia czuła się w ramionach Grahama Mastertona jak w domu. A miała pełne prawo - kiedy odwiedziła Targi Książki w Krakowie, jako jedyna doznała zaszczytu umoszczenia się na rękach mistrza horroru. Przyjęła to spokojnie i z uśmiechem, a nawet z lekką sennością...

Kto by nie chciał mieć takiej pamiątki? Kiedy mała Klaudia dorośnie nie będzie miała już innego wyjścia. Książki Mastertona będzie czytać zamiast szkolnych lektur. Ma też zapewnioną stałą pracę w redakcji niniejszej strony, bo my wtedy już będziemy starzy i zniedołężniali. A do naszej ekipy pasuje jak ulał:A na koniec zdjęcie z dnia dzisiejszego. Najmłodsza na świecie fanka Grahama Mastertona, wraz z rodzicami, życzy Grahamowi, Robertowi, Piotrowi i wszystkim miłośnikom twórczości Brytyjczyka Zdrowych, Wesołych Świąt!


20:49, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (3) »
sobota, 17 grudnia 2011
W sieci pojawił się nowy wywiad z Robertem Cichowlasem, w którym sporo opowiada o Grahamie Mastertonie i o książce MASTERTON. OPOWIADANIA. TWARZĄ W TWARZ Z PISARZEM. Zapraszamy do lektury!

http://www.coolturka.com.pl/2011/12/17/o-fenomenie-grahama-mastertona-twarza-w-twarz-z-robertem-cichowlasem/

18:09, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (3) »
Poniżej prezentujemy okładkę niemieckiego wydania powieści KOSTNICA. Dosłowne tłumaczenie tamtejszego tytułu brzmi "ODDECH BESTII". Książkę wydaje Festa Verlag, a sam Graham opisany jest na okładce jako "angielski mistrz strachu".


 
10:27, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 grudnia 2011
Po 27 latach od światowej premiery książka „Pani Fortuny” trafiła wreszcie na polski rynek za sprawą Wydawnictwa Książnica, które dołączyło do grona stałych wydawców książek Grahama Mastertona, poczynając od odświeżenia „Dziewiczej podróży” a na kolejnych planowanych wznowieniach i dodrukach historycznych sag kończąc. Jednak najważniejsza dla polskich fanów z pewnością jest pozycja premierowa, której wcześniej nie mieli okazji przeczytać. Czy warto było czekać tak długo? Odpowiem z grubej rury bo i nie ma co owijać w bawełnę. „Pani fortuny” to obok „Headlines” najlepsza pozycja Grahama w dziedzinie historycznych sag, jaką do tej pory wydano w naszym kraju. Można też zaryzykować stwierdzenie, że to jedna z najlepszych książek w całym jego dorobku.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1901 roku w Edynburgu (mieście, w którym urodził się Graham). Poznajemy w nim siedemnastoletnią Effie Watson, ambitną dziewczynę z patriarchalnej rodziny, na której czele stoi apodyktyczny bakier Thomas Watson. Starsi bracia Effie, Dougal i Robert, którzy chcą iść w ślady ojca i przejąć finansowe imperium, ciągle sprzeczają się na temat tego, komu udzielać pożyczek, a komu nie. Jeden z braci jest raczej porywczy, drugi bardziej lekkomyślny. W tym towarzystwie to właśnie Effie wydaje się mieć największe predyspozycje do zostania bankierem, co wydaje się nie do pomyślenia w czasach, gdzie kobieta miała jasno określoną rolę i na pewno nie było to przeznaczenie do robienia interesów. Podobnie jak matka, bardzo zdominowana przez Thomasa Watsona, młoda Effie stara się wyrwać spod skrzydeł mężczyzn, żeby móc odnaleźć swoje własne ja.

Rodzinne napięcia doprowadzają do rozdzielenia rodziny. Dougal wyjeżdża do Londynu i zabiera ze sobą Effie. Tam, stając na czele Londyńskiego oddziału banku ojca, rodzeństwo zaczyna własnymi rękoma budować swoją własną, bardzo bogatą przyszłość. Szybko okazuje się, że Effie pomimo swojej płci, która w oczach wielu już na starcie ją dyskredytuje, ma dryg do bankowości. Londyńska filia rośnie w siłę, podobnie jak Edynburska, kierowana dalej przez Roberta. Chora nienawiść pomiędzy braćmi narasta, a Effie również nie pozostaje dłużna. Zaczynają się pierwsze niesnaski, zwłaszcza, że nadchodzi wojna, która sprzyja wprawdzie mnożeniu kapitału, ale niejednokrotnie za zbyt dużą cenę. Wsparcie nieodpowiedniej strony konfliktu może prowadzić do tragicznych skutków, a światowe banki zaczynają mieć realny wpływ na politykę i przyszłość krajów, z których pochodzą.

Effie dorasta, zakochuje się, uniezależnia od braci, chociaż w pewnym stopniu nadal jest zobligowana by z nimi współpracować. W międzyczasie dochodzi do rodzinnej tragedii, która niekoniecznie zacieśnia więzy Watsonów. To jednak nie koniec niespodzianek. Effie zostaje miliarderką, wplątuje się jednak w sytuację bez wyjścia, a główne role w dramacie odegra właściwie cała rodzina. Jedna tajemnica powoduje drugą, jeszcze większą, by w końcu w tragicznym finale zebrać swoje dramatyczne żniwo. Akcja przenosi się do Ameryki, gdzie sztucznie pompowany balon finansowego imperium zaczyna pękać, doprowadzając nawet największych graczy do bankructwa. Nie pomaga Robert, który po wielu latach postanawia dokonać na swojej rodzinie strasznej zemsty i wplątuje ich w finansowy kryzys. Nie wszyscy wyjdą z niego cało.

Masterton od początku do końca perfekcyjnie prowadzi fabułę, nie pozwalając złapać oddechu. Chociaż „Pani fortuny” opowiada o ponad osiemdziesięciu latach życia kobiety, która spełnia swoje marzenia o zostaniu finansową potentatką, wplątując się w romanse z niewłaściwymi mężczyznami i skandalizując nie tylko Europę ale i Amerykę, to jednak ani nie nudzi, ani też nie zawiera zbyt dużych przeskoków w czasie, zawierających jakiekolwiek fabularne luki. To misternie tkana opowieść o potężnych ludziach, których namiętności i ambicje niszczą ich od środka, prowadząc do tragicznych konsekwencji. Wątki obyczajowe mieszają się z finansowymi, a Masterton wykazuje się niemałą znajomością tego tematu. Mroczne sekrety, które wydawały się na początku ekscytującymi przygodami, trzymają czytelnika w napięciu aż po ostatnią stronę. Masterton potrafi rozbawić, wzruszyć, ale i niezwykle zaciekawić.

Nie sposób nie wspomnieć o kilku drobnych mankamentach. Niestety, korekta wyraźnie się nie popisała, przez co książka naszpikowana jest wręcz literówkami w nieznośnie dużych ilościach, przynajmniej na początku. Można to wytłumaczyć tym, że premiera została przyspieszona ze względu na przylot Grahama do Polski, jednak fakt jest faktem. W dodruku błędy mają zniknąć. Pozostałe minusy raczej nie są warte odnotowania, bo nie mają najmniejszego wpływu na odbiór książki. „Pani fortuny” to arcydzieło, prawdziwa epopeja rodziny Watsonów, a także Graham Masterton w najlepszym możliwym wydaniu. Zapomnijcie przez moment o horrorach Brytyjczyka, jakby nigdy nie istniały i pozwólcie mu się zabrać w podróż do XX-wiecznej Anglii i Ameryki, gdzie wraz z Effie przeżyjecie jedną z najbardziej emocjonujących przygód, jakie widziała literatura obyczajowa. Nie pożałujecie ani przez chwilę.


Autor recenzji: Piotr Pocztarek
Wydawnictwo: Książnica

Rok wydania: 2011

Liczba stron: 636

Format: 12,5 x 19,5

Ocena recenzenta: 10/10

21:45, piotr.pocztarek , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 grudnia 2011
W dniu dzisiejszym minęłaby 35 rocznica ślubu Grahama i Wiescki Mastertonów. Poniżej prezentujemy fotografię z 1976 roku, z dnia w którym zawarli oni małżeństwo.

 

21:04, piotr.pocztarek , Fotografie
Link Dodaj komentarz »
sobota, 10 grudnia 2011
Wydawnictwo Albatros zaprezentowało projekt okładki wznowienia powieści WALHALLA Grahama Mastertona.Nie jest to jeszcze wersja ostateczna, chociaż już teraz można stwierdzić, że cover jest fantastyczny i przerażający zarazem. Oto on:15:00, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (4) »
W grudniowym numerze magazynu BLUSZCZ pojawił się trzystronicowy wywiad z Grahamem Mastertonem, zatytułowany "Seks jest jak horror". Rozmowę przeprowadził Robert Ziębiński, dziennikarz "Newsweek Polska. W materiale, który znajduje się na stronach 32-34, można zobaczyć również zdjęcia z ostatniej wizyty Grahama w Polsce. Na jednym z nich znajduje się Wasza oddana redakcja. Polecamy!


12:18, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 grudnia 2011

Graham Masterton na polskim rynku gości już od ponad dwudziestu lat, strasząc i dostarczając rozrywki kolejnym generacjom czytelników. Jedni znają go dobrze, inni słabo lub wręcz wcale o nim nie słyszeli. Utrwalił się powszechny obraz pisarza, który pisze dobre horrory, ale są i tacy, którzy wypaczają jego postać snując absurdalne wręcz historie o tym, że „Masterton to tylko seks i flaki”. Dobry seks i dobrze „przyrządzone” flaki mogą dostarczyć wielu wrażeń, co wie ten, kto rozumie, o czym pisze Brytyjczyk. 

Od chwili, gdy współautorzy oznajmili o projekcie napisania wraz z Grahamem książki, w kręgu fanów, a także ludzi, którzy na swojej czytelniczej drodze spotkali się z prozą Brytyjczyka rosło oczekiwanie i apetyt. Owa recenzja pisana jest z perspektywy człowieka, który ma już znaczącą część bibliografii tego autora za sobą. Czy zatem książka ta powinna w ogóle mnie czymś zaskoczyć? Otóż tak!

Pomimo faktu, że na prozie Mastertona skruszyłem parę zębów, to lektura tej pozycji dostarczyła mi wielkiej frajdy i satysfakcji. Książka zawiera wnikliwą analizę dorobku Mastertona, wyłożoną nam, czytelnikom, przez Piotra i Roberta w sposób przystępny i ciekawy. Poznajemy alfabet Mastertona, w którym to znajdujemy kompendium wiedzy na temat gatunków literackich, w których Graham się obraca a także omówienie przykładowych powieści czy opowiadań z jego bibliografii. Współautorzy nie szczędzą dobrych słów o Grahamie, gdyż na takie najzwyczajniej zasługuje. Jednak nikt nie jest doskonały, a Piotr i Robert dobrze o tym wiedzą. Zatem pojawia się również rozdział o tych słabszych powieściach czy o pewnych mankamentach jego pisarstwa. Ktoś mógłby zapytać po co pisać o mankamentach, czy książka ma zachęcać czy zniechęcać? Trzeba jednak być szczerym ze sobą i z czytelnikami, a tak mógłby powiedzieć tylko ignorant. A że autorzy rzetelnie i profesjonalnie podeszli do zagadnienia, stąd obecność owego rozdziału, w którym czytelnik może się dowiedzieć o pewnych wpadkach zdarzających się w powieściach Mastertona.

 Poza analizą twórczości Brytyjczyka w książce znajdziemy liczne perełki. Do takich należy niewątpliwie oryginalne zakończenie debiutanckiej powieści Mastertona z gatunku horroru, czyli „Manitou”. Które jest lepsze, to pozostawiam do oceny indywidualnej każdemu z czytelników. Poznajemy także niepublikowane u nas wiersze Grahama oraz opowiadania, które stanowią przyjemny przerywnik między kolejnymi rozdziałami pracy Roberta i Piotra. Z książki możemy dowiedzieć się masę ciekawych faktów i anegdot z życia prywatnego pisarza. Umożliwia nam to lektura wywiadu przeprowadzonego z Mastertonem, jego żoną Wiescką oraz synem Rolandem. Poznamy zasady, których Graham trzyma się podczas pisania książek oraz jego inną pasję, czyli gotowanie. Dla amatorów kuchni w książce znajdują się przepisy na potrawy polecane przez Mastertona.

Książka ta dla osób, które nie znały dotychczas Grahama Mastertona może stanowić ciekawostkę, bądź przyczynić się do rozpoczęcia przygody z tym pisarzem. Dla starych wyjadaczy stanowi niewątpliwie wisienkę na smakowitym torcie.


Autor recenzji:Artur Dorociński

Wydawnictwo: Albatros

Rok wydania: 2011

Liczba stron: 432

Format: 14,5 x 20,5
22:01, piotr.pocztarek , Recenzje
Link Komentarze (2) »
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia obszernego videowywiadu, w którym Robert Cichowlas przez prawie dwadzieścia minut opowiada o książce MASTERTON. OPOWIADANIA. TWARZĄ W TWARZ Z PISARZEM. Wywiad można obejrzeć pod poniższymi linkami:

CZĘŚĆ 1
http://www.youtube.com/watch?v=Dhuk77QCV1E

CZĘŚĆ 2
http://www.youtube.com/watch?v=2e2Pt_815kc


sobota, 03 grudnia 2011
Właśnie otrzymaliśmy od Grahama teaser dotyczący fabuły powieści UPADŁE ANIOŁY, drugiej części przygód Irlandzkiej policjantki Katie Maguire. Książkę prawdopodobnie w przyszłym roku wyda Wydawnictwo Albatros. A oto parę słów na temat zawartości książki słowami samego Grahama:

W rzece położonej na północ od Cork City w Irlandii znalezione zostaje ciało księdza – wykastrowane i związane. Inspektor Katie Maguire nie potrafi znaleźć powodu, dla którego ktoś mógłby go zabić w taki sposób. Sama również boryka się z problemami osobistymi: jej amerykański kochanek stracił pieniądze podczas załamania Irlandzkiej gospodarki i chce wrócić do Stanów, jednocześnie prosząc, by Katie rzuciła pracę i pojechała z nim. Wkrótce znalezione zostaje kolejne ciało księdza – tym razem zwisające z masztu, ale również wykastrowane. Katie już wie, że będzie musiała zostać, by rozwikłać zbrodnie, które coraz bardziej niepokoją środowisko kościoła Rzymskokatolickiego. Czy to robota dawnych wychowanków, którzy byli molestowani przez księży? Kolejny były kapłan kończy martwy i wykastrowany, a Katie zaczyna rozumieć, czym powodowane są zbronie... mrocznym, straszliwym motywem, sięgającym aż XVI wieku...Przełożył: Piotr Pocztarek
23:07, piotr.pocztarek , Słowo od Grahama
Link Komentarze (3) »
piątek, 02 grudnia 2011

Musimy Was pochwalić za refleks. Bravoo!

Pierwsze trzy osoby, które prawidłowo odpowiedziały na pytanie konkursowe, proszone są o kontakt na mail: mictlantecutli@op.pl i podanie danych do korespondencji. Oczywiście zwycięzca proszony jest rownież o podanie tytułu książki, jaką chce otrzymać. Następnie odezwiemy się do srebrnego medalisty.

09:32, mictlantecutli , Konkursy
Link Komentarze (2) »
czwartek, 01 grudnia 2011

Zapraszamy do wzięcia udziału w szybkim konkursie zorganizowanym wraz z Wydawnictwem Replika!
Do zgarnięcia trzy książki: KRZYWA SWEETMANA Grahama Mastertona, SZÓSTA ERA Roberta Cichowlasa oraz 15 BLIZN, antologia opowiadań autorów polskich i zagranicznych, w której znalazł się również tekst Grahama.

Aby wygrać należy pod poniższym postem odpowiedzieć na jedno pytanie:

Jaki tytuł nosi opowiadanie Mastertona zawarte w zbiorze 11 CIĘĆ, wydanym nie tak dawno przez Replikę?

UWAGA! Trzy pierwsze osoby, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie, otrzymają książkę. Autor najszybciej udzielonej odpowiedzi będzie mógł sobie wybrać tytuł, który najbardziej go interesuje. Autor, który odpowie jako drugi wybierze spośród dwóch tytułów, a trzeci szczęśliwiec wyboru co prawda mieć nie będzie, ale książka to książka, rzecz święta, więc mamy nadzieję, że problemów robić nie będzie!

Życzymy powodzenia, refleksu. Zaczynamy!

   

15:04, mictlantecutli , Konkursy
Link Komentarze (32) »
środa, 30 listopada 2011
Powieść CZERWONY HOTEL, trzecia część cyklu Sissy Sawyer, została już ukończona, a Wydawnictwo Rebis zapowiedziało ją na drugą połowę 2012 roku. My natomiast poprosiliśmy Grahama, by zdradził nam co nieco o fabule najnowszej książki. Prezentujemy więc krótkie streszczenie słowami samego autora:


Sissy Sawyer, wróżka i medium znana ze ZŁEJ PRZEPOWIEDNI i CZERWONEJ MASKI, spotyka na swojej drodze T-Yon, piękną dziewczynę swojego bratanka. T-Yon ma okropne koszmary o kazirodztwie ze swoim bratem... i o wiele gorsze. Sissy odkrywa, że dziewczyna jest pod wpływem złowrogiego ducha i towarzyszy jej podczas podróży do Baton Rouge w Luizjanie, gdzie jej brat Everett właśnie odrestaurował Czerwony Hotel. Zaczynają dziać się w nim niepokojące i przerażające rzeczy - pokojówka nagle znika, zostawiając tylko kałużę krwi, brutalnie zamordowany zostaje detektyw policji. Sissy zdaje sobie sprawę, że hotel jest nawiedzony przez mściwe duchy poprzednich właścicieli: Vanessy Slider i jej syna Shema. Ale dlaczego Vanessa Slider jest pała taką nienawiścią do T-Yon i Everetta? I jak można ją powstrzymać?  

Graham zapowiedział, że książka będzie krwawa i przerażająca i nie ma powodów, by mu nie wierzyć. Czekamy z niecierpliwością, a Wy?Przełożył: Piotr Pocztarek
21:00, piotr.pocztarek , Słowo od Grahama
Link Komentarze (1) »