OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!
| < Grudzień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
Masterton o...
Recenzje:

darmowe liczniki

piątek, 02 marca 2018
„Martwi za życia” to siódma i jak doskonale wiemy nie ostatnia część przygód pięknej Irlandki Katie Maguire, rasowej pani detektyw z poważnymi problemami osobistymi. Graham Masterton nigdy wcześniej nie stworzył tak obszernego cyklu powieściowego i zakładam, że nigdy już nie stworzy. Fani ponurych thrillerów nie powinni być zawiedzeni, ale i miłośnicy motywów rodem z horrorów gore znajdą w najnowszej powieści coś dla siebie. Tym razem nawet ja czułem mdłości podczas lektury, co ostatnio zdarzyło mi się chyba przy „Białych kościach”, czyli pierwszym tomie cyklu.

Katie Maguire nie ma łatwo, a w Cork, w którym pracuje, nadal popełniane są kolejne, bardziej śmiałe i makabryczne zbrodnie. Fala narkotyków wciąż zalewa miasto, a przestępcy znajdują coraz skuteczniejsze sposoby na ich przemyt. Na dodatek zaczynają znikać ludzie, którzy są niezwykle brutalnie okaleczani i wykorzystywani do działalności szmuglerskiej. Jakby tego było mało, w okolicy działa dobrze zorganizowany gang złodziei psów, które następnie biorą udział w bardzo dochodowych, ale i brutalnych nielegalnych walkach. Jako wielki miłośnik zwierząt za opis jednej z nich miałem ochotę znienawidzić Mastertona i już nigdy nie przeczytać żadnej jego książki. Tak właśnie pisarz potrafi działać na czytelników.

Katie jak zwykle ma więc na głowie kilka śledztw, ale to nie koniec problemów. Po pierwsze, w jej komisariacie wciąż pracują ludzie, którzy chcą zniszczyć jej reputację i pozbawić stanowiska. Po drugie, pod jej opiekę trafia John, niegdysiejszy kochanek, a obecnie pozbawiony nóg i kompletnie przybity wrak człowieka. Co więcej, Katie wbrew sobie zaczyna postrzegać partnera jako ciężar, a jej wewnętrzne uwięzienie pomiędzy wypaloną miłością a poczuciem lojalności i odpowiedzialności stanowi jeden z ciekawszych elementów powieści. Masterton świetnie uchwycił psychikę kobiety, która się miota i musi poddać się odczuciom, które niekoniecznie czynią z nią w stu procentach pozytywną bohaterkę. Sprawienie, by po siedmiu tomach powątpiewać w sympatię do powszechnie uwielbianej postaci? To najlepszy dowód pisarskiego kunsztu Grahama.

No właśnie, Maguire przechodzi w siódmym tomie kolejną sporą przemianę. Mam wrażenie, że z każdą kolejną częścią przestaje być krystalicznie czystą podporą całego swojego świata, a zaczyna popełniać błędy, kierować się namiętnościami, czy wreszcie bardziej egoistycznymi pobudkami. Nadaje to bohaterce realizmu, a w jej postaci możemy przejrzeć się jak w lustrze, chociaż nie ma gwarancji, że spodoba nam się to, co zobaczymy.

„Martwi za życia” kazały mi się zastanowić, ile jeszcze nieszczęść może spaść na jedną osobę, szczególnie że zakończenie powieści nie pozostawia wątpliwości, iż w kolejnym tomie Katie znów nie będzie miała łatwego życia, a wszystko, co w jej życiu wydawało się dobre, może okazać się iluzją.

Siódmy tom można oczywiście przeczytać bez znajomości poprzednich przygód Katie Maguire, ale zdecydowanie nie polecam tego robić, bo świat i postacie wykreowane w tej serii przez Mastertona jakby częściej łączą się ze sobą w coraz wyraźniejszy sposób, a w treści odnajdziemy nawiązania do poprzednich odsłon, nawet tych najwcześniejszych. Aby w pełni docenić obraz zmian, jakie zaszły w życiu prywatnym Katie, warto po prostu znać poprzednie wydarzenia.

Powieść jest dość obszerna, przez co zdarzają się nieco nużące momenty, ale koniec końców to przecież Masterton, który jak nikt inny potrafi uśpić czujność czytelnika, by za moment wyrwać go z marazmu jakimś szokującym wydarzeniem lub gwałtownym zwrotem akcji. Brutalne opisy budzą grozę i wywołują ciarki. Wcale nie odstają od makabrycznych wydarzeń opisanych w najmroczniejszych horrorach Brytyjczyka, a kiedy zdajemy sobie sprawę, że tym razem za masakrę nie odpowiada demon, duch czy diabeł, tylko człowiek, który równie dobrze może być naszym sąsiadem, wrażenie zostaje tylko spotęgowane.

W serii o Katie Maguire nigdy nie chodziło o same zagadki kryminalne – te, wbrew pozorom, często są dość oczywiste. Autor nie ukrywa wskazówek przed czytelnikiem, przeciwnie, większość rzeczy wyjaśnia od razu, skupiając się na zupełnie innych aspektach. I to właśnie warstwa obyczajowa, psychologiczna, jest najważniejsza zarówno w „Martwych za życia”, jak i w poprzednich odsłonach cyklu. Cyklu, który przecież nieprzypadkowo osiągnął bardzo duży sukces.Autor recenzji: Piotr Pocztarek
Wydawnictwo: Albatros

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 448

Format: 12,5 x 19,5

Ocena recenzenta: 8/10

14:58, piotr.pocztarek , Recenzje
Link Komentarze (1) »
czwartek, 22 lutego 2018
Na 7 marca Wydawnictwo Albatros zaplanowało wznowienia kultowych powieści Grahama Mastertona: debiutanckiego horroru MANITOU, a także jego kontynuacji zatytułowanej ZEMSTA MANITOU.

Pojawiły się już okładki nowych wydań, z których pierwsza stanowi polską wersję zagranicznej edycji Kindle'owej:

Nowe wydania będą miały przekład Wiesława Marcysiaka z 2012 roku, który stanowi alternatywę dla tłumaczenia w wykonaniu Piotra W. Cholewy z lat 1989-1990.
14:05, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 lutego 2018
Próbny wydruk najnowszej powieści kryminalnej z Katie Magurie - DEAD MEN WHISTLING - przeznaczony został przez Grahama na cele charytatywne. Zyski ze sprzedaży kopii zostały przeznaczone na wsparcie Domu Dziecka w Górcu niedaleko Strzelina.

Wychowankowie zdecydowali się wykorzystać pieniędzy na wizytę w parku rozrywki we Wrocławiu, gdzie bawili się na trampolinach oraz odwiedzili wystawę klocków Lego. Dzień zakończył się natomiast przekąską w McDonaldzie.

Autor jest niezwykle szczęśliwy, że mógł przyłożyć rękę do oderwania dzieci od codziennych problemów chociaż na kilka godzin. Masterton planuje ponownie odwiedzić Dom Dziecka podczas wizyty we Wrocławiu, gdzie w lipcu wręczy nagrody zwycięzcom kolejnej edycji konkursu "W więzieniu pisane".

Poniżej kilka fotografii:

11:43, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (1) »
czwartek, 01 lutego 2018
Poniżej prezentujemy okładkę angielskiego wydania powieści GHOST VIRUS, najnowszego horroru Grahama Mastertona, który zostanie opublikowany przez wydawnictwo HEAD OF ZEUS w okolicach tegorocznego Halloween. Wcześniej możemy jednak spodziewać się polskiej premiery - REBIS planuje ją wstępnie w okolicach wakacji.

10:59, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (2) »
środa, 31 stycznia 2018
Dziś nakładem Wydawnictwa Albatros ukazała się siódma część przygód Katie Maguire, nosząca tytuł MARTWI ZA ŻYCIA.

Poniżej przypominamy okładkę i opis powieści i zachęcamy do ponownego zanurzenia się w świat dzielnej pani detektyw!Po nieudanej operacji Trójząb detektyw nadkomisarz Katie Maguire ma pełne ręce roboty. Mimo policyjnych działań Cork zalewa fala narkotyków i dopalaczy, grupa złodziei psów włamuje się do hotelu dla psów Sceolan i kradnie dwadzieścia sześć rodowodowych zwierząt, jeden ze złodziei zostaje zastrzelony, a właściciel hotelu i jego żona składają fałszywe zeznania. Tymczasem w Halloween sprzed klubu Eclipse w niewyjaśnionych okolicznościach znika dziewiętnastoletnia Siobhán O'Donohue.

Chaos panuje również w życiu osobistym Katie. Nękana poczuciem winy postanawia zaopiekować się okaleczonym kochankiem i odkrywa, że łączące ich niegdyś, płomienne uczucie wypaliło się. Jej relacje z zastępcą komendanta Jimmym O'Reillym nadal są napięte po tym, jak odkryła, że aby spłacić długi swojego młodego kochanka, O'Reilly pożyczał pieniądze od lokalnego gangstera Bobby'ego Quilty'ego.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy do zespołu Katie dołącza przystojny psi detektyw Conor Ó Máille, który przewraca jej życie uczuciowe do góry nogami.
17:35, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 stycznia 2018
Maj będzie dla Grahama pracowitym miesiącem pod względem promocji jego twórczości w Polsce. Podobnie jak przed rokiem, autor weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Literatury Apostrof, organizowanym przez Empik. W związku z tym, 16 i 17 maja Graham Masterton spotka się z fanami w Gdańsku i Szczecinie.

Jednocześnie Brytyjczyk będzie gościem festiwalu fantastyki Pyrkon, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 18-20 maja 2018.

Więcej szczegółów na temat obu wydarzeń przedstawimy, jak tylko zapadną dokładne ustalenia odnośnie kolejnej wizyty Mastertona w Polsce!
12:14, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 stycznia 2018
Jak zapowiada informacja prasowa, ruszyła właśnie druga edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów, której pomysłodawcą jest Graham Masterton. Autor ponownie wybierze zwycięzców, a w lipcu przyleci do Polski, by osobiście wręczyć im nagrody.

Przypominamy, że pilotażowa edycja konkursu odbyła się w Zakładzie Karnym w Wołowie w 2016 roku. Zakwalifikowało się wtedy aż 130 opowiadań pensjonariuszy z całej Polski.

Oto jak Graham podsumował pierwszą edycję:

Już podczas mojej pierwszej wizyty w Zakładzie Karnym w Wołowie dotarło do mnie, że więźniowie mogą sporo zyskać zarówno pod względem społecznym, jak i psychologicznym, jeśli otrzymają szansę, by podzielić się swymi odczuciami ze światem zewnętrznym. Odzew na pierwszą edycję konkursu przekroczył moje najśmielsze oczekiwania – nie tylko w zakresie liczby nadesłanych opowiadań, ale i wglądu, jakie dawały one w osobowości ich autorów. Mam nadzieję, że tegoroczny konkurs zaowocuje jeszcze większą liczbą tekstów i że pomoże ich twórcom uporać się z czynami, jakie popełnili przeszłości oraz rozpocząć budowę nowej, jaśniejszej przyszłości.

Zgłoszenia przyjmowane będą do końca marca 2018. Najlepsze opowiadania zostaną przetłumaczone na język angielski i przesłane Grahamowi do wyboru. Tym razem zwycięzców będzie aż dziesięciu. Podobnie jak przed rokiem, wszyscy uczestniczy otrzymają pamiątkowe długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami.

Współorganizatorami konkursu Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, Zakład Karny w Wołowie, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie.


Graham Masterton (z prawej) podczas uroczystego ogłoszenia wyników pierwszej edycji konkursu. Obok Katarzyna Janusik, tłumaczka prac na język angielski oraz Robert Kuczera, dyrektor Zakładu Karnego w Wołowie. Fot. Marta Boska.

15:53, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 stycznia 2018
Jeśli dziś 16 stycznia, oznacza to, że Graham Masterton obchodzi 72 urodziny! W imieniu redakcji oraz wszystkich czytelników, przyjaciół i fanów życzymy naszemu ulubionemu pisarzowi nieskończonych pokładów zdrowia, siły i energii, samych sukcesów, weny, optymizmu,  dobrego humoru i samych szczęśliwych chwil!

Poniżej dwie urodzinowe kartki do wyboru. Ciekawe, która bardziej spodoba się Grahamowi ;)

Happy Birthday, Graham!
13:09, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (2) »
czwartek, 11 stycznia 2018
Nowe wydania kultowych horrorów MANITOU i ZEMSTA MANITOU miały ukazać się w ubiegłym roku, niestety w powodu problemów technicznych ich premiera przełożona została na styczeń tego roku. Niestety, pierwsze dwie części kultowej serii powieści grozy autorstwa Grahama Mastertona pojawią się w nowej odsłonie dopiero 7 marca 2018 roku.

Nie powinniśmy jednak płakać: przypominamy, że już 31 stycznia na polskim rynku zadebiutuje powieść MARTWI ZA ŻYCIA, czyli siódma część przygód niestrudzonej Katie Maguire!
14:38, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 grudnia 2017
Otrzymaliśmy właśnie od Grahama świąteczną wiadomość z podziękowaniami i kilkoma słowami podsumowania. Niniejszym dzielimy się nią z Wami i wspólnie z Grahamem mówimy: WESOŁYCH ŚWIĄT!

Będę gościem Pyrkonu w Poznaniu w dniach 18-20 maja 2017. Polskę odwiedzę ponownie również w lipcu, aby wręcz nagrody w drugiej edycji konkursu W więzieniu pisane. Startuje już w styczniu i liczę na to, że w tym roku będzie jeszcze więcej zgłoszeń. Zwycięzców też zamierzamy wybrać dziesięciu, a nie trzech, tak jak w 2017.

Ukończyłem pracę na dziewiątą częścią przygód Katie Maguire. Będzie nosić tytuł DEAD MEN WHISTLING i w Polsce zostanie opublikowana jak tylko Wydawnictwa Albadros nadgoni poprzednie tomy!Mój przyjaciel Piotr Kuś tłumaczy obecnie mój nowy horror GHOST VIRUS. Książka zostanie opublikowana na początku 2018 roku.

Moim czytelnikom w Polsce chciałbym przede wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia na Święta, a także podziękować za wspaniałą przyjaźń i lojalność, którą okazywali mi przez ostatni rok. Miłego dnia!

Graham Masterton, 19 grudnia 2017
14:00, piotr.pocztarek , Słowo od Grahama
Link Komentarze (1) »
czwartek, 16 listopada 2017
Już 31 stycznia 2018 roku nastąpi polska premiera długo oczekiwanego, kolejnego tomu serii przygód Katie Maguire. Powieść LIVING DEATH będzie nosić tytuł MARTWI ZA ŻYCIA i ukaże się oczywiście nakładem Wydawnictwa Albatros. Autorem przekładu jest Anna Dobrzańska, a książka będzie liczyć 448 stron. Poniżej prezentujemy okładkę oraz opis:Po nieudanej operacji Trójząb detektyw nadkomisarz Katie Maguire ma pełne ręce roboty. Mimo policyjnych działań Cork zalewa fala narkotyków i dopalaczy, grupa złodziei psów włamuje się do hotelu dla psów Sceolan i kradnie dwadzieścia sześć rodowodowych zwierząt, jeden ze złodziei zostaje zastrzelony, a właściciel hotelu i jego żona składają fałszywe zeznania. Tymczasem w Halloween sprzed klubu Eclipse w niewyjaśnionych okolicznościach znika dziewiętnastoletnia Siobhán O'Donohue.

Chaos panuje również w życiu osobistym Katie. Nękana poczuciem winy postanawia zaopiekować się okaleczonym kochankiem i odkrywa, że łączące ich niegdyś, płomienne uczucie wypaliło się. Jej relacje z zastępcą komendanta Jimmym O'Reillym nadal są napięte po tym, jak odkryła, że aby spłacić długi swojego młodego kochanka, O'Reilly pożyczał pieniądze od lokalnego gangstera Bobby'ego Quilty'ego.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy do zespołu Katie dołącza przystojny psi detektyw Conor Ó Máille, który przewraca jej życie uczuciowe do góry nogami.
23:32, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (3) »
W sierpniu informowaliśmy, że w październiku 2017 roku nakładem wydawnictwa Albatros ukażą się nowe wydania kultowych horrorów Grahama Mastertona: MANITOU i ZEMSTA MANITOU. Niestety w wyniku drobnych zawirowań wydawca musiał nieco przełożyć premierę. Debiutancka, legendarna powieść grozy autorstwa Brytyjczyka powinna pokazać się 24 stycznia 2018 roku. Na ten moment nie wiadomo, kiedy ukaże się sequel, ale optymistycznie zakładamy, że również nastąpi to w pierwszym kwartale przyszłego roku.
23:32, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
sobota, 11 listopada 2017
Akcja "W więzieniu pisane", którą szerzej opisywaliśmy na łamach bloga, może być uznana za sukces. W związku z tym Graham Masterton powoli przygotowuje się do drugiej edycji tego literackiego konkursu skierowanego do polskich więźniów. Jej partnerami będą m.in. Naczelnik więzienia w Wołowie, Aglomeracja Wrocławska, Wydawnictwo Rebis, Wydawnictwo Albatros oraz Biblioteka Publiczna w Wołowie.

W pierwszej edycji złożonych zostało 130 opowiadań o wysokim poziomie, napisanych przez więźniów i zatrzymanych z zakładów w całej Polsce. Ze względu na duże zainteresowanie, druga odsłona ma pozwolić na wyłonienie 10 zwycięzców, a nie trzech, jak miało to miejsce za pierwszym razem. Osoba, która zajmie pierwsze miejsce, otrzyma pamiątkową plakietkę, ale cała dziesiątka będzie mogła cieszyć się atrakcyjnymi nagrodami. Każdy uczestnik otrzyma także spersonalizowany list od Grahama oraz okolicznościowy długopis.

Skoro już o długopisach mowa, Grahamowi zostało ich jeszcze trochę po pierwszej edycji. Autor zdecydował się więc uruchomić ich sprzedaż, a zysk z niej przeznaczyć na wsparcie badań związanych z leczeniem nowotworów.

Cena długopisu to 15 zł + 13 zł za przesyłkę. Zapłacić można przez PayPal. Aby to zrobić, należy skontaktować się z Grahamem pod adresem mailowym: manitouman1@yahoo.com, gdzie uzyskacie też informacje dotyczące konta.

Każdy długopis podpisany jest "Nagroda Grahama Mastertona "W więzieniu pisane", Wołów 2017.


12:29, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 listopada 2017
Z przyjemnością informujemy, że polskim wydawcą najnowszego horroru Grahama Mastertona będzie Wydawnictwo Rebis. Skoro sprawy formalne zostały sfinalizowane, możemy podzielić się też z Wami szczegółami fabuły.

Uwaga: poniższy opis stanowi jedynie wycinek dwustronicowego streszczenia, ale może zawierać spoilery: czytacie na własną odpowiedzialność!

Tytułowy wirus infekuje używane ubrania, a dusze ich poprzednich właścicieli opętują nowych użytkowników w desperackiej próbie zmartwychwstania, zmuszając ich do popełniania potwornych aktów zbrodni i kanibalizmu.

Powieść osadzona jest w Tooting, w południowo-zachodnim Londynie. Głównym bohaterem książki jest detektyw Jerry Pardoe. Aby wyjaśnić sprawę Azjatki, która popełnia samobójstwo wylewając sobie na twarz kwas, Pardoe połączy siły z piękną sierżant Jamilą Patel, pochodzącą z Pakistanu pracowniczką wydziału zajmującego się morderstwami na tle rasowym.

Co jeszcze nas czeka? Ubrania, które używają, więcej krwawych morderstw, oraz litewski gang zbijający fortunę na kradzieży i ponownej sprzedaży używanych ciuchów. Co więcej, wygląda na to, że Pardoe i Patel pojawią się w kolejnych powieściach Grahama, możemy mieć do czynienia z początkiem nowego cyklu.
10:47, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 października 2017
Miło nam poinformować, że w grudniowym numerze magazynu Okolica Strachu premierę będzie miało nowe, niepublikowane nigdy wcześniej w Polsce opowiadanie Grahama Mastertona pt. CO ROBI CIEMNOŚĆ (WHAT THE DARK DOES).

Za przekład tekstu odpowiada Piotr Pocztarek, czyli połowa redakcji niniejszej strony.

Premiera okładki już 1 listopada, sprzedaż numeru ruszy natomiast z początkiem grudnia. Więcej informacji o magazynie można znaleźć tutaj:


10:19, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 89