OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!
| < Grudzień 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zakładki:
Masterton o...
Recenzje:

darmowe liczniki

poniedziałek, 08 grudnia 2014

Graham Masterton otrzymał już egzemplarze autorskie powieści POTOMEK. Poniżej zdjęcie pisarza wraz z książką. A czy Wy macie już własnego... POTOMKA?

09:37, mictlantecutli , Fotografie
Link Komentarze (2) »
piątek, 05 grudnia 2014

Powieść POTOMEK Grahama Mastertona już w sprzedaży, a my publikujemy w całości specjalny wstęp, jaki Graham napisał do tejże książki. Wstęp przełożył Piotr Pocztarek. Życzymy miłej lektury!


Kiedy miałem dwanaście lat rozkoszowałem się lekturą „Drakuli”, jednak koncepcja wampirów wysysających krew poprzez ugryzienie w tętnicę szyjną zawsze wydawała mi się absurdalna.
 
Pamiętacie „malinki”, które zostawały na szyi w wyniku miłosnych ugryzień, kiedy byliście nastolatkami? Wampir nie zostawiłby dwóch równiutkich dziurek, które dyskretnie przykryjecie szalikiem. Szyja by spuchła, zrobiła się purpurowa i zaczęlibyście mieć problemy z mówieniem.
 
Poza tym, prawdopodobnie wykrwawilibyście się na śmierć minutę po ugryzieniu wampira. Nie leżelibyście w łóżku przez parę dni, bladzi i słabi, wstając tylko po to by otworzyć okno i wpuścić stwora, który z trzepotem wleciałby do środka i dziabnął was ponownie.
 
Z tego powodu bardzo rzadko pisywałem o wampirach. Nawet najbardziej wyszukane złe demony w moich opowieściach zawsze starałem się czynić wiarygodnymi. Jeśli nie będą wiarygodne, po prostu nie będą straszne – a przecież horrory piszę właśnie po to, aby was przerazić.

Jest jeszcze coś – nie lubię pisać o tych samych starych strachach, o których piszą wszyscy inni. Półki z literaturą grozy wypchane są powieściami o wampirach, wilkołakach i żywych trupach i chociaż wiele z nich odniosło sukces, a każda ma mocne grono czytelników, jest tyle innych mitycznych kreatur wywodzących się z wielu różnych kultur, które są o wiele bardziej interesujące. A także o wiele straszniejsze.

Pisałem o japońskich demonach Tengu, rdzennoamerykańskim potworze Coyote, przerażającym koreańskim demonie Kwisin czy o Mictlantecutli, meksykańskim duchu śmierci i zmartwychwstania.

Szukałem kiedyś legend dotyczących gargulców – tych okropnych kamiennych figur osadzonych na dachach katedr i kościołów – kiedy natknąłem się na oryginalne podania o rumuńskich wampirach zwanych strigoi.
 
Najbardziej fascynujące i zarazem niepokojące w strigoi jest to, że istnieje wiele poświadczonych przypadków ich powrotu zza grobu, aby pić krew niewinnych ofiar. Najwcześniej zanotowany przypadek strigoi pojawił się w Chorwacji – Jure Grando, zmarły w 1656 roku po śmierci terroryzował mieszkańców rodzinnej wioski Istria, odwiedzając w nocy ich domy i atakując ich. W roku 1672 został złapany i zdekapitowany.
 
Innym strigoi był Petar Blagojevich, serbski chłop zmarły w 1725 roku. Po śmierci odwiedził własny dom i zażądał, by jego syn dał mu jedzenie. Kiedy ten odmówił, Blagojevich zamordował go i wypił jego krew.

W roku 1969, po śmierci starszego mężczyzny z miasta Căpăţâneni, kilku jego krewnych zmarło w tajemniczych okolicznościach, większość z powodu znacznej utraty krwi. Kiedy otwarto trumnę tego człowieka okazało się, że jego ciało nie uległo rozkładowi, oczy były otwarte, a twarz splamiona czerwienią. Skremowano go, aby uniknąć kolejnych zabójstw członków jego rodziny.

W 1970 roku Bukareszt zaszokowała fala bardzo krwawych morderstw. Większość ofiar stanowiły kelnerki wracające do domu po pracy, a prawie wszystkie ataki miały miejsce o północy w trakcie gwałtownych ulew. Securitate dokonało aresztowania mężczyzny imieniem Ion Rimaru, którego uzębienie pasowało do śladów ugryzień na ciałach martwych kobiet. Trudno było przesłuchać mężczyznę, ponieważ w ciągu dnia był bardzo ospały. Można było się z nim porozumieć dopiero w nocy, został więc przesłuchany po zmroku.

Kiedy skazano go na śmierć, Rimaru wpadł w szał i trzeba było kilku oficerów policji, by go utrzymać. Później odkryto, że odciski palców jego ojca pasowały do tych, które zostawiał pewien seryjny morderca, aktywny w Bukareszcie w 1944 roku. Atakował i zabijał kelnerki w niemal identycznych okolicznościach – o północy, w czasie ulew. Zginął w tajemniczym wypadku i mówiło się, że Securitate ów „wypadek” zaaranżowało, ponieważ odkryło, że Rimaru Senior w rzeczywistości był strigoi i przekazał swoją schedę synowi.
 
Po egzekucji rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceauşescu w 1989 roku, nie zapewniono mu formalnego pogrzebu. Wielu Rumunów martwiło się, że powróci zza grobu, więc przywódca rewolucji Gelu Voican obwiesił mieszkanie Conducatora warkoczami czosnku, aby nie zemścił się na tych, którzy go obalili.

Nie dalej jak w Święta 2003 roku, po tym jak 76-letni Rumun Petre Toma zmarł w wiosce Marotinu de Sus, jego siostrzenica stwierdziła, że zmarły wujek odwiedził ją w nocy. Jego szwagier, Gheorghe Marinescu, poprowadził grupę krewnych, aby wykopać trumnę Petra, wyciąć jego serce i spalić ciało. Wymieszali prochy z wodą, a każdy członek rodziny wypił trochę – to pewna obrona przeciwko ponownemu pojawieniu się strigoi.
 
Rumunia miała właśnie wtedy wstąpić do Unii Europejskiej, a rząd nie chciał, by kraj jawił się jako zacofany i zabobonny, więc Marinescu i pięciu innych członków jego rodziny zostali oskarżeni o zbezczeszczenie grobu Petra Tomy. Jednak w obecnych czasach rumuńscy wieśniacy nadal wbijają drewniany kołek w serce zmarłej osoby, aby upewnić się, że nie powróci jako strigoi.

Innym środkiem zapobiegawczym jest ekshumacja zwłok, odcięcie głowy i pochowanie jej twarzą w dół.
Zgodnie z wierzeniami istnieje ryzyko, że po śmierci powrócicie jako strigoi jeśli macie rude włosy, prowadziliście zdeprawowane, grzeszne życie, nigdy nie zawarliście małżeństwa, jesteście w swojej rodzinie siódmym dzieckiem tej samej płci, jeśli popełniliście samobójstwo albo zostaliście straceni w trakcie egzekucji lub jeśli przeklęła was wiedźma.

W „Potomku” wampiry strigoi w trakcie drugiej wojny światowej wykorzystywane są przez niemieckich żołnierzy do terroryzowania aliantów i belgijskiego ruchu oporu, a nasz bohater zostaje wysłany przez Armię Stanów Zjednoczonych, by je wytropić.

Początek powieści osadzony jest w Antwerpii, ponieważ to pierwsze europejskie miasto w którym mieszkałem mając sześć lat (mój ojciec stacjonował tam z Armią Brytyjską). Doskonale pamiętam Antwerpię z tamtych czasów i od tamtej pory odwiedzałem ją kilkakrotnie. Obok Polski, Belgia jest jednym z tych miejsc, gdzie czuję się jak w domu.

„Potomek” bardzo różni się od innych powieści o wampirach, ale mam nadzieję, że wyda się wam realistyczny, emocjonalny i wymowny. Ta powieść wiele dla mnie znaczy, bo dzięki niej odkryłem, że nawet jeśli nie jesteśmy nieśmiertelni, tak naprawdę nigdy nie umieramy.

-- Graham Masterton, 2014 wtorek, 02 grudnia 2014

Dziś oficjalna premiera powieści POTOMEK, którą objęliśmy patronatem. Zresztą mieliśmy również przyjemność zarekomendować książkę w formie blurba na okładce - istotnie, jest to jedna z naszych najbardziej ulubionych powieści Grahama Mastertona!

James Falcon to szanowany kapitan kontrwywiadu armii USA.
Podczas II wojny światowej zasłynął wrodzonymi zdolnościami do zwalczania wampirów, wykorzystywanych do walk przez nazistowskie Niemcy. Wielu starć z nimi omal nie przypłacił życiem. Powrócił jednak do domu jako zwycięzca...
Trzynaście lat później w Londynie znów staje do walki z zastępami wampirów. Z najpotężniejszym z nich, Rumunem Dorinem Ducą, ma do załatwienia prywatne porachunki.
Ale starcie z wściekłymi, krwiożerczymi potworami to nie jedyne zadanie Falcona. Musi także rozwiązać mroczną zagadkę własnej przeszłości...

"Jedna z lepszych powieści w dorobku Mastertona. Dojrzała, świetnie napisana, przerażająca!" - Robert Cichowlas & Piotr Pocztarek (autorzy biografii „Masterton. Opowiadania. Twarzą w twarz z pisarzem”)


08:25, mictlantecutli , Newsy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 grudnia 2014
Graham nie ustaje w swojej kampanii na rzecz Domu Dziecka w Górcu. Wspólnie z fundacją Sztukater.pl wystawił na charytatywną aukcję anglojęzyczne wydanie powieści HAIR RAISER, opublikowane u nas pod tytułem SZATAŃSKIE WŁOSY.

Na Allegro.pl książkę z autografem Mastertona możecie wylicytować pod poniższym adresem:
http://charytatywni.allegro.pl/hair-raiser-graham-masterton-z-autografem-i1093524

Cena wywoławcza to 50 zł. Zapraszamy!


20:13, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 listopada 2014
Poniżej prezentujemy okładkę anglojęzycznego wydania PLAGUE OF THE MANITOU czyli wydanej u nas w czerwcu bieżącego roku powieści INFEKCJA. Premiera w przyszłym roku.


17:36, piotr.pocztarek
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 listopada 2014

Antologia opowiadań OBLICZA GROZY jakiś czas jest już na rynku, a i zaczynają pojawiać się recenzje tejże książki. Czytelnicy sporo uwagi poświęcają również premierowemu na polskim rynku opowiadaniu Grahama Mastertona - NOCY WENDIGO. Pozwalamy sobie opublikować kilka fragmentów tyczących się bezpośrednio opowiadaniu Brytyjczyka ze zbioru OBLICZA GROZY. A tych, którzy książki jeszcze nie posiedli, zachęcamy do zakupu!


Opowiadanie chwyta od pierwszych słów za twarz, potem lekko ją wykręca, tak że usta mimowolnie się otwierają i w tej pozycji trzyma ją do końca. Choć jest to prosta historia, to jednak dziwnym zbiegiem okoliczności od miejsca, w którym się zaczyna czytamy ją trzymając prawą kartkę tak by niespostrzeżenie ją przewrócić i nie stracić na moment akcji.

-- Moznaprzeczytac.pl


Napięcie narasta niczym w rasowej powieści sensacyjnej. Seria nadzwyczajnych morderstw, jakie mają miejsce w jednym z pokrytych śniegiem, cichych miasteczek "na północ od trzydziestego piątego równoleżnika", nie może być dziełem człowieka - Masterton wprowadza zatem paranormalnego bohatera, który na nieco ponad 30 stronach nieco wstrząśnie racjonalnym światem. A robi to w sposób przyjemny w odbiorze, z zastosowaniem płynnego języka, bez skupiania się na mało istotnych detalach, czyli jak w rasowym opowiadaniu być powinno.

-- Horror Online


Długie i bardzo dobre opowiadanie. Sporo plusów, między innymi za kreację bohaterów i klimat historii - małe miasteczko, zima, las... Z całą pewnością jeden z lepszych kawałków Mastertona z rodzaju short fiction.

-- FB Książki, które trzeba przeczytać


11:56, mictlantecutli , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 listopada 2014

Dowiedzieliśmy się właśnie, że powieść POTOMEK Grahama Mastertona będzie miała swoją premierę 2 grudnia, a nasza strona obejmie nad tą pozycją patronat. Graham Masterton napisał specjalny wstęp do tej książki, który w całości opublikujemy już wkrótce!

08:41, mictlantecutli , Newsy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 listopada 2014
Znamy już orientacyjne daty premiery kolejnych książek Grahama Mastertona w wydawnictwie Albatros. Trzecia część przygód Katie Maguire, która nosić będzie tytuł CZERWONE ŚWIATŁO, powinna ujrzeć światło dzienne w czerwcu 2015 roku. W październiku 2015 premierę będzie prawdopodobnie miała długo oczekiwana, osadzona w XVIII wieku powieść SZKARŁATNA WDOWA. Wcześniej, bo już w kwietniu 2015 pojawić powinno się wznowienie ANIOŁA JESSIKI, wydanego u nas ostatnim razem w 2001 roku.

Okładki do nowych książek nie są jeszcze znane. Wydawnictwo zastrzega sobie prawo do zmiany daty premier.
20:52, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
Poniżej prezentujemy Wam okładki premierowego, anglojęzycznego wydania powiesci RED LIGHT (CZERWONE ŚWIATŁO), a także francuskiego wznowienia THE DEVIL IN GRAY (SZARY DIABEŁ).

 


20:42, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 października 2014

Jeszcze w tym roku, a najpewniej na sam koniec listopada lub początek grudnia ukaże się powieść POTOMEK Grahama Mastertona. Za publikację odpowiedzialne będzie Wydawnictwo Replika. Prezentujemy okładkę i opis!

"James Falcon to szanowany kapitan kontrwywiadu armii USA.
Podczas II wojny światowej zasłynął wrodzonymi zdolnościami do zwalczania wampirów, wykorzystywanych do walk przez nazistowskie Niemcy. Wielu starć z nimi omal nie przypłacił życiem. Powrócił jednak do domu jako zwycięzca...
Trzynaście lat później w Londynie znów staje do walki z zastępami wampirów. Z najpotężniejszym z nich, Rumunem Dorinem Ducą, ma do załatwienia prywatne porachunki.
Ale starcie z wściekłymi, krwiożerczymi potworami to nie jedyne zadanie Falcona. Musi także rozwiązać mroczną zagadkę własnej przeszłości...

Jedna z lepszych powieści w dorobku Mastertona. Dojrzała, świetnie napisana, przerażająca! - Robert Cichowlas & Piotr Pocztarek (autorzy biografii „Masterton. Opowiadania. Twarzą w twarz z pisarzem”)"


08:46, mictlantecutli , Newsy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 października 2014

Jeszcze w tym roku nakładem Wydawnictwa Replika ukaże się wyśmienita powieść Grahama Mastertona - POTOMEK (DESCENDANT). Będzie to drugie wydanie opublikowanego wiele lat temu POGROMCY WAMPIRÓW (tytuł tamtego oryginału: VAMPIRE HUNTER), na nowo zredagowane i wzbogacone o obszerny wstęp Mastertona!  Niebawem zaprezentujemy okładkę i opis. Nasza strona obejmie nad tą pozycją patronat medialny.

09:25, mictlantecutli , Newsy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 października 2014
Poniżej prezentujemy zdjęcia Grahama i Dawn Harris zrobione w trakcie zbierania funduszy na walkę z rakiem. Podobno nikt nie zauważył, że bohaterowie fotografii wyglądają jakoś inaczej niż zazwyczaj...
12:16, piotr.pocztarek , Fotografie
Link Komentarze (3) »
wtorek, 14 października 2014

Z przyjemnością informujemy, że antologia opowiadań OBLICZA GROZY dziś ma swoją premierę. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Replika, zawiera wcześniej niepublikowane długie opowiadanie NOC WENDIGO Grahama Mastertona, a nasza strona objęła tę pozycję patronatem.

OPIS:

Horror ma wiele obliczy. Mogą one wzbudzić niepokój, lęk, obrzydzenie, zdziwienie, nierzadko mogą też rozbawić. Niniejsza książka to niezwykle bogaty przekrój konwencji grozy. Zawiera premierowe opowiadania najbardziej znanych polskich autorów gatunku, takich jak Dawid Kain, Krzysztof Maciejewski, Robert Cichowlas, Łukasz Radecki (i wielu innych!), którzy udowadniają, że żadna twarz horroru nie jest im straszna. Przeczytacie historie z rodzaju gore, weird, bizarro, slasher, zombie, horror psychologiczny, animal attack czy ghost story. Gwarantowana różnorodność również jeśli chodzi o formę! Drabble, klasyczne opowiadanie, nowela – zero ograniczeń! A na dokładkę przygotujcie się na niepublikowane wcześniej w Polsce opowiadanie mistrza światowej grozy - Grahama Mastertona! 


08:48, mictlantecutli , Newsy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 października 2014
Czwarta część serii o KATIE MAGUIRE jest już ukończona. Specjalnie dla polskich czytelników Graham przygotował obszerne streszczenie powieści TAKEN FOR DEAD, jednak by nie psuć Wam zabawy spoilerami, zdecydowaliśmy się skrócić przesłany przez niego materiał. Jeśli nie możecie doczekać się nowej powieści i chcecie dowiedzieć się, co wydarzy się w życiu irlandzkiej superdetektyw, zapraszamy do lektury!

Radosne wesele ceilidh w Cork kończy się gwałtownie i przerażająco, kiedy państwo młodzi w trakcie krojenia tortu znajdują w nim odciętą ludzką głowę. Kiedy detektyw Katie Maguire przeprowadza śledztwo, odkrywa że głowa należała do znajdującego się na skraju bankructwa piekarza, który został porwany przez gang każący nazywać się Arcykrólami Erin.

Niedługo potem za zaginionego uznany zostaje właściciel warsztatu samochodowego. Okup wynosi 250.000 euro, tym razem jednak żona ofiary zgłasza sprawę do Gardy.

Zanim okup zostaje zapłacony, właściciel warsztatu zostaje znaleziony przy wiejskiej drodze przez młode małżeństwo. Jest pobity i posiniaczony, kilka jego zębów zostało wyrwanych szczypcami. Twierdzi, że uciekł porywaczom, ale prosi by nie informować o tym policji.

Mężczyzna, który znalazł mechanika podejrzewa, że „ofiara porwania” może nie być tym za kogo się podaje. Po zgłoszeniu sprawy na policję Katie zaczyna podejrzewać, że upozorował on własne porwanie, ponieważ jego biznes bankrutował.

Gang ma na celu przywrócić Irlandii jej dawną wielkość, utraconą w wyniku krachu ekonomicznego. Pomóc ma w tym wymuszanie okupów od małych przedsiębiorców, którzy zapożyczyli się na większe kwoty niż kiedykolwiek mogli spłacić, przyczyniając się do upadku Celtyckiego tygrysa.

Katie z pomocą swojego ojca, byłego inspektora odkrywa, że Arcykrólowie Erin działali już wcześniej. Byli to skorumpowani oficerowie Gardy, domagający się pieniędzy od przestępców w zamian za odstąpienie od zarzutów.

W międzyczasie Katie nawiązuje romans ze swoim żonatym sąsiadem. Wydarzenie to zmieni jej osobiste życie na zawsze… 
Przełożył: Piotr Pocztarek

piątek, 10 października 2014
W ramach kontynuacji akcji charytatywnej, którą Graham Masterton prowadził na rzecz Domu Dziecka w Górcu wspólnie ze Stowarzyszeniem Sztukater, na aukcję w portalu Allegro trafiło kilka książek z autografem brytyjskiego mistrza horroru. Za pieniądze uzyskane z licytacji zakupione zostaną szafy, które uzupełnić mają nabyte do tej pory meblościanki.

Książki w języku polskim i angielskim można znaleźć pod tym adresem:
http://allegro.pl/listing/user/listing.php?id=79153&us_id=35010008&order=m&string=masterton&search_scope=userItems-35010008&bmatch=s0-ce-0904

Graham zapowiedział, że niebawem na aukcję trafią kolejne powieści z autografem. Zachęcamy do licytacji!

13:58, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 72