OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!
| < Listopad 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zakładki:
Masterton o...
Recenzje:

darmowe liczniki

czwartek, 12 listopada 2015
„Szkarłatna wdowa”, od momentu ogłoszenia prac nad nią pod koniec 2012 roku, owiana była tajemnicą. Pierwsze przecieki dotyczyły gatunku, który miał być połączenie horroru, kryminału i powieści historycznej. Fabuła z kolei umiejscowiona miała zostać w XVIII-wiecznej Nowej Anglii. Z końcem października otrzymaliśmy polską premierę powieści. Warto zaznaczyć, że jest to również premiera światowa, ponieważ na anglojęzycznych rynkach „Scarlet Widow” ukaże się dopiero w 2016 roku.

Tytułowa bohaterka powieści to Beatrice Scarlet, córka londyńskiego aptekarza, która już od dziecka poznawała tajniki pracy z ziołami i chemikaliami. Po tragediach, jakie dotknęły dziewczynę za młodu, decyduje się zostać żoną pastora i wyjechać do Ameryki, gdzie będzie mogła zamieszkać w spokojnej wsi.  Sielanka nie trwa jednak długo. W osadzie naszej bohaterki zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Najpierw chorują zwierzęta: świnie, bydło i ryby, potem przychodzi kolej na ofiary w ludziach. Lokalna społeczność jest coraz bardziej zastraszona, zwłaszcza że w miejscach zbrodni pojawiają się dziwne ślady, jednoznacznie wskazujące na działalność sił nadprzyrodzonych. Zabobonni ludzie są w stanie zrobić wszystko, byleby uchronić się przed zgubnym wpływem Szatana. Jednak Beatrice, racjonalistka z natury, za punkt honoru stawia sobie udowodnienie, że za wszystkimi tajemniczymi przypadkami stoi bezwzględny człowiek.

Sama postać Beatrice jest podobna do stworzonej w innej serii książek osoby Katie Maguire: to twarda, odważna kobieta, która jednak czasem daje się ponieść kolejom losu, nie bardzo mając na nie wpływ. Miłośnicy opowieści o irlandzkiej pani detektyw powinni więc z łatwością utożsamiać się z nową bohaterką, która na pewno powróci w zapowiedzianym niedawno sequelu „Szkarłatnej wdowy”.  Najnowszą książkę Mastertona trudniej będzie natomiast polubić tym, którzy liczyli na mroczną i krwawą opowieść z twistami fabularnymi godnymi najlepszych kryminałów. Owszem, książka ma kilka gwałtowniejszych momentów, jednak to za mało, by nazwać ją powieścią grozy.

Najmocniejszym elementem „Szkarłatnej wdowy” jest klimat XVIII-wiecznej wsi: ponury, mglisty i deszczowy. Widać, że autor włożył sporo pracy w research, zanim zabrał się za pisanie. Musiał poznać zwyczaje codziennego życia, sprawdzić jak się ubierano, jak mieszkano czy wreszcie jakie prace wykonywano każdego dnia. Dodajcie do tego plastyczny i obrazowy styl Mastertona i otrzymacie książkowy wehikuł czasu, który z miejsca przenosi nas ponad 250 lat wstecz.

„Szkarłatna wdowa”, jak już wspomniałem, to dopiero pierwsza część historii Beatrice Scarlet. Można zarzucić jej prostą i przewidywalną fabułę, ale celem autora było tu bardziej nakreślenie bohaterki i jej najbliższego otoczenia i oswojenie nas z tajemniczym klimatem XVIII-wiecznego New Hampshire. Jego barwne opisy zaostrzają po prostu apetyt na więcej i więcej i liczę, że dostanę to w kolejnym tomie. Wymyślone przez autora tło ma duży potencjał, kolejne historie związane z Beatrice powinny być więc bardziej porywające, zwłaszcza że autor zostawił ją w bardzo niekomfortowej sytuacji…Autor recenzji: Piotr Pocztarek
Wydawnictwo: Albatros

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 400

Format: 12,5 x 19,5

Ocena recenzenta: 7/10


17:32, piotr.pocztarek , Recenzje
Link Komentarze (1) »
wtorek, 10 listopada 2015
Nadszedł czas na rozwiązanie SZKARŁATNEGO KONKURSU. Znów wylosowaliśmy pięć nazwisk szczęśliwców, którzy otrzymają od nas egzemplarz powieści SZKARŁATNA WDOWA, ufundowany przez Wydawnictwo Albatros.

Poniżej prezentujemy rozwiązanie:

1. Akcja powieści osadzona jest w XVIII wieku.

2. Główna bohaterka powieści ma na imię Beatrice.

3. Szósta część serii o Katie Maguire będzie nosić tytuł BURIED.

A oto lista osób, do których powędrują książki:

1) Jolanta Dzierżawin, Żurawica
2) Małgorzata Dolny, Koszalin
3) Roman Tarkowski, Nałęczów
4) Daniel Klasiński, Lubrza
5) Elżbieta Świtulska, Węgorzewo

Do wszystkich zwycięzców książki zostaną wysłane pocztą w pod koniec tygodnia. 

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do śledzenia naszej strony, polubienia najnowszych wiadomości na Facebooku, komentowania, a także brania udziału w kolejnych konkursach!


22:56, piotr.pocztarek , Konkursy
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 listopada 2015
Jak na autora horrorów przystało, Graham musi od czasu do czasu opublikować jakieś groźne zdjęcie. Tym razem padło na "Autoportret z zegarem", gdzie oprócz budzącej grozę i respekt miny autora, znalazł się także przyrząd do odmierzania wiecznie uciekającego czasu. Bójcie się!


16:44, piotr.pocztarek , Fotografie
Link Dodaj komentarz »
sobota, 31 października 2015
Rozpoczynamy kolejny konkurs, w którym do wygrania jest 5 egzemplarzy gorącej nowości - powieści SZKARŁATNA WDOWA, ufundowane przez Wydawnictwo Albatros!

Aby ją wygrać, należy polubić niniejszy post na Facebooku oraz odpowiedzieć poprawnie na trzy poniższe pytania:

1.W którym wieku osadzona jest akcja powieści SZKARŁATNA WDOWA?

2.Jak ma na imię główna bohaterka powieści SZKARŁATNA WDOWA?

3.Jaki tytuł nosić będzie szósta część serii o Katie Maguire?


Odpowiedzi, wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem korespondencyjnym należy przesyłać na adres mailowy pocztarus@wp.pl. Czekamy na nie do piątku, 6 listopada, do północy.

Życzymy powodzenia!PAMIĘTAJCIE BY PODAWAĆ W MAILU IMIĘ,NAZWISKO I ADRES. ODPOWIEDZI BEZ TYCH DANYCH NIE BĘDĄ UWZGLĘDNIANE.
22:01, piotr.pocztarek , Konkursy
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 października 2015
Powieść SZKARŁATNA WDOWA nie została jeszcze wydana na rynkach anglojęzycznych, a Polscy czytelnicy w ramach światowej premiery mogą ją zakupić dopiero od środy. Tymczasem już zdążyła zapaść decyzja o kontynuacji!

Graham zapowiedział, że nowe przygody Beatrice Scarlet będą miały premierę we wrześniu 2017 roku. Zobaczymy, czy polskiemu wydawcy znów uda się doprowadzić do tego, aby to właśnie Polacy mogli przeczytać książkę jako pierwsi!


10:34, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 października 2015
Świetna wiadomość dla wszystkich fanów prozy Grahama Mastertona. Nakładem Wydawnictwa Albatros ukazała się dziś SZKARŁATNA WDOWA, najnowsza powieść Mistrza Grozy, łącząca w sobie elementy horroru, thrillera i powieści historycznej, osadzonej w XVIII wieku.

Co więcej, w Polsce odbędzie się prapremiera powieści i to właśnie my będziemy mogli przeczytać ją jako pierwsi na świecie!

Poniżej przypominamy okładkę i opis, a tym, którzy już nie mogą się doczekać, proponujemy przeczytanie prologu i pierwszych trzech rozdziałów pod poniższym linkiem:

http://www.wydawnictwoalbatros.com/pliki/fragmenty%20promocyjne/masterton-szkarlatna-wdowa-fragm.pdftytuł oryginału: SCARLET WIDOW
tłumaczenie: Wiesław Marcysiak
liczba stron: 400
oprawa: miękka ze skrzydełkami

"Szkarłatna wdowa" to powieść łącząca w sobie elementy horroru, kryminału oraz powieści detektywistycznej i historycznej, w której w rolę detektywa wciela się Beatrice – młoda kobieta, będąca żoną pastora i córką aptekarza z XVIII-wiecznego Londynu. Jak mówi sam autor Szkarłatna Wdowa to XVIII-wieczne CSI – Crime Scene Investigation.
 
W odmalowanym przez Mastertona w iście dickensowskim stylu Londynie, dorasta Beatrice Bannister, córka Clementa – aptekarza, eksperymentatora i alchemika, który swą ogromną wiedzę stara się przekazać swojemu jedynemu dziecku. Osierocona przez matkę dziewczyna już jako nastolatka dźwiga ciężar prowadzenia apteki i wytwarzania leków, jednocześnie zgłębiając tajniki alchemii i wspierając ze wszystkich sił popadającego po śmierci żony w alkoholizm ojca.  Wkrótce jednak zostaje sama. Szczęście uśmiecha się do niej, gdy poznaje Francisa – młodego protestanckiego duchownego w którym zakochuje się z wzajemnością.  Pastor zostaje jednak skierowany do pełnienia posługi kapłańskiej w Stanach Zjednoczonych. Młodzi małżonkowie opuszczają więc stary kontynent i wyjeżdżają do Ameryki. Ich spokój zostaje zmącony, gdy okazuje się, że w osadzie Suttoon w New Hampshire, gdzie zamieszkali, zostaje popełniona seria przestępstw.  Członkowie lokalnej społeczności uważają to za dzieło szatana, który nie chce, by chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się w jego królestwie.  W Nowym Świecie pielgrzymi tłumaczą wszelkie zdarzenia, w tym choroby, wypadki i nieszczęścia, wolą Bożą lub działaniem Szatana. Są jednak tacy, którzy dopatrują się w tym ludzkiej ręki, a właściwie czarnej magii. Wizja palonych na stosie czarownic staje się realna. Beatrice podejrzewa jednak, że ktoś celowo sieje strach wśród mieszkańców. By odkryć, jak to się dzieje, że kolejni ludzie są zatruwani, porażani prądem i uśmiercani na przeróżne, wyszukane sposoby, które uważane są za robotę diabla – musi wykorzystać wiedzę, którą przekazał jej ojciec.
11:15, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 października 2015
Masterton nie ustaje w działaniach, mających na celu pomoc potrzebującym. W ostatnią sobotę zorganizował sesję autografów w sklepie swojej przyjaciółki Dawn Harris.

Wśród gości znalazło się wielu Polaków z Katowic, Gdyni czy Wrocławia. Wszystkie datki zebrane w ramach akcji przekazane zostały Centrum Walki z Nowotworami w Wielkiej Brytanii.

Poniżej jedno ze zdjęć z soboty:


11:29, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 października 2015
Mamy dla Was najnowszy wywiad z Grahamem Mastertonem, który dla bloga Okiem na Horror przeprowadził Sebastian Sokołowski. Dowiecie się z niego wielu ciekawych rzeczy, między innymi o nadchodzącej "Szkarłatnej wdowie", planach na przyszłość, przyjaźni z Jamesem Herbertem i związkach autora z Polską. Całą rozmowę znajdziecie tutaj:

http://okiem-na-horror.blogspot.com/2015/10/graham-masterton-jestem-pisarzem-tego.html 
20:30, piotr.pocztarek , Wywiady
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 października 2015
13 października Graham gościł w Dublinie, aby udzielić wywiadów i podpisywać książki. Autor obawiał się reakcji czytelników na powieści o Katie Maguire, ponieważ obraz Irlandii w nich przedstawiany jest raczej krytyczny, jednak okazało się, że publiczność w tym kraju jest zachwycona serią. Poniżej prezentujemy fotkę Grahama z dwójką policjantów z Garda Síochána!00:29, piotr.pocztarek , Fotografie
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 października 2015
Poniżej prezentujemy minimalistyczną, ale niepokojącą okładkę powieści SZKARŁATNA WDOWA, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Albatros już 28 października. Co o niej sądzicie?

Co ciekawe, polskie wydanie będzie prapremierą powieści i to właśnie my będziemy mogli przeczytać ją jako pierwsi!


16:18, piotr.pocztarek , Newsy
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 28 września 2015
Poniżej przedstawiamy projekt okładki do powieści UPADŁE ANIOŁY, który w ubiegłym roku został stworzony przez Jana Jankowskiego i zamieszczony na Facebooku Wydawnictwa Albatros:
Co sądzicie? Lepszy niż ten, który został ostatecznie wykorzystany? 
poniedziałek, 21 września 2015
Jak zapewne wiecie, Graham stara się wspierać różnych kreatywnych artystów z Polski i nie tylko. Tym razem pisarza zachwyciła twórczość Normana Matrackiego z Warszawy, który jest niezależnym złotnikiem i wytwarza ręcznie robioną biżuterię, charakteryzującą się efektownym i nowoczesnym designem.

Graham otrzymał w prezencie motylka, którego możecie zobaczyć poniżej. Na szyi nosi go Dawn Harris, przyjaciółka Mastertona, bo podobno na Grahamie nie wyglądał aż tak dobrze.Inne prace artysty działającego pod pseudonimem Norman Man możecie zobaczyć na jego stronie: http://www.silverchamber.co.uk/
10:27, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 września 2015

Stało się. Po 36 latach za sprawą Wydawnictwa Albatros ukazała się druga saga historyczna stworzona przez Grahama Mastertona, a zarazem najdłuższa powieść, jaką kiedykolwiek napisał. Oryginalny maszynopis z końca lat 70-tych miał grubo ponad 1000 stron, przez co autor został zmuszony przez redaktora do wycięcia sporej części materiału z ostatecznej wersji. Podobno pomogło wyrzucenie opisów konsumpcji na wystawnych kolacjach.

Zastosowanie słowa „saga” chyba najlepiej odda to, czym „Dynastia” jest w rzeczywistości. Historia rodziny Corneliusów zaczyna się wraz z przybyciem biednego, holenderskiego imigranta Johanna do USA na początku XX wieku. To czas, kiedy kształtowało się wiele gałęzi przemysłu, a nasz bohater posiadał głowę pełną pomysłów, ale nie miał grosza przy duszy. Pierwsze otrzymane pieniądze zainwestował, tylko po to by kilkadziesiąt lat później mógł umrzeć jako jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych magnatów w Ameryce.

„Dynastia” opowiada o trzech pokoleniach rodziny, która miała tyle pieniędzy, że nie była w stanie ich wydać nawet kupując dziennie po kilka Cadillaców. Corneliusowie zarabiali na wielu różnych dziedzinach przemysłu: od awiacji, po chemię, ubezpieczenia, stocznie i farmaceutyki. Jednak dojście do gigantycznego bogactwa wiąże się z szeregiem wyrzeczeń i to właśnie o nich jest ta powieść.

Na prawie 800 stronach Masterton opisuje miłości i namiętności, zdrady i sojusze, oszustwa i szczere wyznania, zbrodnie i koneksje wielkiego biznesu z wielką polityką i przestępczym półświatkiem. Bohaterowie powieści, chociaż mogą kupić wszystko, niejednokrotnie będą mieli trudności z odnalezieniem siebie w błyszczącym, pełnym przepychu świecie. Niektórych pieniądze zepsują do szpiku kości, inni stracą wszystko co mieli, jeszcze inni będą starali się do końca trzymać fason i zachować resztki człowieczeństwa.

„Rich” to książka, którą można przeczytać jednym tchem, ale warto również tygodniami rozkoszować się każdym rozdziałem. Co jakiś czas autor raczy nas kilkuletnimi przeskokami w czasie, kiedy okazuje się, że karty rozdane są zupełnie inaczej. Świetnie i wiarygodnie wykreowane postacie napędzają narrację, błyskotliwe dialogi bawią, wzruszają, ale i zmuszają do refleksji, a dramatyczne wydarzenia na długo zostaną w pamięci.

Jeśli kiedyś zarzucaliście Mastertonowi, że nie dba o detale, a jego dzieła składają się głównie z pędzącej na łeb na szyję akcji, powinniście natychmiast sięgnąć po „Dynastię”, która jest najlepszym dowodem, że Brytyjczyk jest jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy świata. Książka potrafi trzymać w napięciu równie skutecznie co najlepsze horrory i thrillery Brytyjczyka. Co więcej, w powieści nie ma przestojów, a jej długość jest wyłącznie zaletą. Kiedy akcja przyspiesza, a „Dynastia” ma się ku końcowi, czytelnik odnosi wrażenie, że nawet wydłużenie jej o kolejne 700 stron wyszłoby na plus.

Podobnie jak wydane w zeszłym roku „Imperium”, nowa-stara powieść historyczna Mastertona to gorzka i niejednoznaczna, napisana z przeogromnym rozmachem opowieść, do której z pewnością będę chciał wracać. „Dynastia” na nowo rozbudziła mój apetyt na sagi historyczne i chociaż szanse na nową książkę z tego gatunku są znikome, marzy mi się aby Wydawnictwo Albatros (czy jakiekolwiek inne) wydało po polsku trzy brakujące jeszcze perełki z lat 70. i 80. – „Heartbreakera”, „Corroboree” oraz „Silver”.Autor recenzji: Piotr Pocztarek
Wydawnictwo: Albatros

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 768

Format: 12,5 x 19,5

Ocena recenzenta: 9/1016:40, piotr.pocztarek , Recenzje
Link Komentarze (3) »
piątek, 11 września 2015
Z okazji 25 urodziny REBISU, czołowi autorzy książek wydawanych przez poznańskie wydawnictwo przesyłają w różnej formie życzenia. Również Graham dołożył do tego swoją cegiełkę:My również składamy Rebisowi najserdeczniejsze życzenia: samych sukcesów, świetnych książek i oczywiście regularnej współpracy z naszym ulubieńcem, Grahamem Mastertonem!
12:30, piotr.pocztarek , Newsy
Link Dodaj komentarz »
Zasada pisania Grahama Mastertona numer 27: w ciepły wrześniowy dzień pisarz musi siedzieć na zewnątrz i jeść ostrygi, popijając sauvignon blanc i rozmawiając o teorii względności. I jak tu żyć?

10:56, piotr.pocztarek , Fotografie
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 78