OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!

darmowe liczniki

Blog > Komentarze do wpisu

Świąteczne przesłanie od Grahama

Jak co roku, mamy dla Was okazjonalną wiadomość od Grahama Mastertona, którą przetłumaczyliśmy i bez zbędnego przedłużania przedstawiamy ją poniżej, niniejszym oddając mu głos:


ŚWIĄTECZNE PRZESŁANIE OD GRAHAMA 

Jako że kolejny rok ma się ku końcowi, czas spojrzeć wstecz na to, co się wydarzyło, jakie nowe przyjaźnie zostały zawarte i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Napisałem nową powieść kryminalną z udziałem nadkomisarz Katie Maguire, zatytułowaną Begging to Die – to już dziesiąta część cyklu umiejscowionego w kryminalnym półświatku Cork w Irlandii.

Ten cykl zawsze był wręcz nadnaturalnie przewidujący. W 2015 roku wydałem Siostry krwi, opartą na faktach dotyczących wielu dzieci i niemowląt, które zmarły pod opieką sióstr pracujących w irlandzkim domu opieki dla samotnych matek. Ponieważ dzieci były nieślubne, nie było zgody na ich pogrzeb na poświęconym gruncie, ciała były więc wrzucane do szamba w ogrodzie.

W mojej książce nadkomisarz Maguire odkrywa te ciała i przeprowadza ekshumacje, identyfikując je i umożliwiając przyzwoity pochówek. W październiku – trzy lata po wydaniu książki – irlandzki rząd w końcu zdecydował się na ekshumację dzieci z domu opieki w Tuam i przeprowadził testy DNA, by zidentyfikować ciała i dać im spoczywać w pokoju.

W kolejnej powieści, o tytule Tańczące martwe dziewczyki, w pożarze budynku na północnym brzegu rzeki Lee w Cork ginie zespół taneczny. Dwa tygodnie po ukazaniu się książki, budynek znajdujący się dosłownie kilka metrów od tego, który opisałem, spłonął doszczętnie.

Do napisania Begging to die zainspirowali mnie bezdomni ludzie mieszkający na ulicach Cork. Nagle temat stał się palący w publicznej debacie. Naprawdę wierzę, że fikcja może przewidywać fakty.  

Chyba najbardziej uderzającym przykładem jest Diabelski kandydat, horror, który opublikowałem w 1983 roku, sugerując, że republikański kandydat na prezydenta USA wygrał wybory, ponieważ był opętany przez Szatana. Przypomina Wam to coś?

Oprócz pisania, udało mi się odwiedzić kilka krajów i zawszeć nowe przyjaźnie. W Belgii odwiedziłem Brukselskie Targi Książki, które odbyły się w lutym. Zjeździłem Polskę, uczestnicząc w Festiwalu Apostrof w Empiku, byłem też w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i na Fesiwalu Pyrkon w Poznaniu. Zjawiłem się też na Festiwalu Fantasmagoria w Salonikach w Grecji, gdzie poznałem uroczą grecką pisarkę Egangelię Papnikou. W Bordeaux we Francji spotkałem Annę Starobinets, rosyjską „Królową Horroru”.

W lipcu odwiedziłem Zakład Karny w Wołowie koło Wrocławia, by wręczyć nagrody w drugiej edycji corocznego konkurs „W więzieniu pisane”, sygnowanego moim imieniem i nazwiskiem. Byłem też w mniejszych miejscowościach w pobliżu Wrocławia, by spotkać się tam z czytelnikami. Poznałem dzieci z Domu Dziecka w Strzelinie, który wspieram, i przeczytałem im straszną historię o Babie Jadze!

Wspomagałem też początkującą pisarkę Dawn G Harris, aby mogła wydać swoją debiutancką powieść Diviner, a także irlandzką neurobiolog Dr Sabinę Brennan w pisaniu i publikacji jej pierwszej książki z dziedziny literatury faktu, dotyczącej kondycji mózgu – 100 Days To A Younger Brain. Jestem z nich obu bardzo dumny.

Zawsze twierdziłem, że pisarze powinni nie tylko zabawiać ludzi. Spoczywa na nich odpowiedzialność za używanie swojej intuicji i zrozumienia ludzkiej natury, tak aby przyjaźnić się z ludźmi ze wszystkich środowisk i robić wszystko, aby pomóc im zdać sobie sprawę co mogą osiągnąć by być szczęśliwymi i spełnionymi. Tak więc moje przesłanie nie dotyczy tylko Świąt, ale każdego dnia w roku, który powinien być tak samo wyjątkowy, jak Boże Narodzenie.

Najlepsze życzenia dla Was wszystkich. Mam nadzieję, że kolejny rok przyniesie Wam przyjaźnie, sukcesy i radość (i może też trochę strasznych opowieści!).piątek, 07 grudnia 2018, piotr.pocztarek

Polecane wpisy

  • Świąteczna wiadomość od Grahama

    Otrzymaliśmy właśnie od Grahama świąteczną wiadomość z podziękowaniami i kilkoma słowami podsumowania. Niniejszym dzielimy się nią z Wami i wspólnie z Grahamem

  • Wiadomość od Grahama po wizycie w Polsce

    Graham Masterton wysłał do nas wczoraj wiadomość dla swoich polskich przyjaciół, w ramach której opisał swoje wrażenia po wizycie w Polsce. Oddajemy mu głos: Wi

  • Graham Masterton o najnowszym dziele J.K. Rowling

    Na swoim profilu na Facebooku Graham Masterton zabrał głos w sprawie negatywnego odbioru, jaki zaraz po premierze spadł na książkowe wydanie scenariusza sztuki

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: