OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!

darmowe liczniki

Blog > Komentarze do wpisu

Recenzja książki OGRÓD ZŁA

„Ogród zła” to już ósma część przygód Jima Rooka, nauczyciela z West Grove Community College, który posiada specyficzny dar dostrzegania wszelkiej maści duchów, demonów i zjawisk nadprzyrodzonych. Graham Masterton stara się udowodnić, że jeden z jego flagowych bohaterów nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a jego perypetie nadal mogą być świeże i ciekawe. I chociaż pewnej wtórności nie dało się uniknąć, autorowi znów udało się zabrać czytelnika na śmiertelnie niebezpieczną przejażdżkę. Zupełnie nowa jest natomiast szata graficzna polskiego wydania – polski wydawca nie tylko zaprojektował nowy layout okładki, ale też użył innego, kremowego papieru.

Jim Rook wreszcie zestarzał się prawidłowo i ma teraz około 40 lat. Masterton kontynuuje pojedyncze wątki zaczęte w „Złodzieju dusz” – Tibbles nadal jest kotem a nie kotką, relacja z Summer, sąsiadką bohatera wciąż ma znamiona przelotnego romansu, a Jim co jakiś czas potrafi odzywać się do swoich uczniów bardzo… dosadnie. Widać w charakterze Rooka zaszły po prostu poważne zmiany i musimy się do nich po prostu przyzwyczaić.

Jak co roku Jim powraca do West Grove Community College, a nowy semestr wita go kolejną tragedią. Do sufitu klasy, gdzie mają odbywać się zajęcia Jima, przybita zostaje młoda, naga dziewczyna. Dookoła ciała przygwożdżone zostaje natomiast osiem białych, perskich kotów. Ofiara zostaje zidentyfikowana jako córka Jima Rooka, o której istnieniu bohater nawet nie wiedział. Morderstwa oczywiście zaczynają się powtarzać, a każde z nich jest częścią tajemniczego rytuału, mającego dać ludziom to, o czym każdy z nich marzy. Brakującym elementem układanki jest Jim i jego nadprzyrodzony talent. Czy nauczyciel ulegnie pokusom tajemniczego pastora Silence’a i weźmie udział w tworzeniu raju na ziemi? A może zamiast tego rozpęta się prawdziwe piekło?

Jim Rook w „Ogrodzie zła” staje prawdopodobnie przed największym złem, z jakim do tej pory miał do czynienia – będzie musiał zmierzyć się nie tylko z potężnymi demonami, ale także z prawdziwą Apokalipsą, podczas której trupy wstają z grobów i dosłownie zalewają ulicę rozszarpując żywych na kawałki. Na dodatek sprawa staje się dla niego niezwykle osobista, a w efekcie nauczyciel będzie stanie przed największym moralnym dylematem w swoim życiu.

O stylu Grahama nie ma co się rozwodzić – to nadal ten sam autor, którego książek nie można odłożyć od ponad 40 lat. „Ogród zła” jest napisany po prostu świetnie. Fani horroru nie powinni poczuć się zawiedzeni – książka jest brutalniejsza i mroczniejsza niż poprzednie części cyklu i trzyma w napięciu już od pierwszego rozdziału. Każdy z nich kończy się zresztą ciekawym cliffhangerem, dlatego ciężko jest po prostu przestać odwracać kolejne strony. Chociaż to już nie ten sam Rook co kiedyś, to jednak Masterton cały czas pozostaje taki, jakim go pokochaliśmy. A to najlepsza rekomendacja by udać się do księgarni i zostać świadkiem najcięższej przeprawy, jaka do tej pory czekała na nauczyciela z West Grove Community College.

Autor recenzji: Piotr Pocztarek
Wydawnictwo: Albatros

Rok wydania: 2013

Liczba stron: 336

Format: 12,5 x 19,5

Ocena recenzenta: 9/10


poniedziałek, 15 lipca 2013, piotr.pocztarek

Polecane wpisy

  • Recenzja książki TAŃCZĄCE MARTWE DZIEWCZYNKI

    Cykl o nadkomisarz Katie Maguire w polskim wydaniu doczekał się właśnie premiery ósmego tomu. Pod nieco abstrakcyjnym tytułem "Tańczące martwe dziewczynki&

  • Recenzja książki WIRUS

    Graham Masterton powrócił do horroru i to do horroru oldschoolowego, łączącego nieposkromioną, nieraz absurdalną makabrę z całkiem udanym humorem i dość niepoko

  • Recenzja książki MARTWI ZA ŻYCIA

    „Martwi za życia” to siódma i jak doskonale wiemy nie ostatnia część przygód pięknej Irlandki Katie Maguire, rasowej pani detektyw z poważnymi probl

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2013/07/16 16:33:32
No to nieźle!
"Drobne nieścisłości względem poprzednich części" - czyli kto zmienił płeć tym razem?
I drugie ważne pytanie: powiedziałbyś, że ogarnę jakoś tę powieść, skoro nie czytałem "Złodzieja dusz"? Ta "kontynuacja wątków z poprzedniego tomu" trochę mnie niepokoi.
-
2013/07/16 16:48:03
Ogarniesz, tylko będziesz się zastanawiał kim są niektóre postacie.
-
2013/10/12 12:58:48
Z ogromną radością przyjęłam wieść o kolejnej, ósmej już części serii ROOK. Uwielbiam ten cykl, zarówno ze względu na głównego bohatera, jak i z sentymentu... Klimat szkolnych korytarzy, wokół których kręcą się wydarzenia, przypomina mi bowiem serię książek grozy dla dzieci, od których między innymi zaczęła się moja przygoda z horrorami, a mianowicie SZKOŁA PRZY CMENTARZU. Może ktoś z Was również zaczytywał się w tych książeczkach? W każdym bądź razie dla mnie każda część ROOK'a to w pewnym sensie powrót do dzieciństwa...
I tym razem się nie zawiodłam. OGRÓD ZŁA to wciąż stary, dobry Masterton, który pomimo gorszych powieści napisanych po drodze, wciąż potrafi sprawić, że na ciele pojawiają się dreszcze i nie można oderwać się od książki. To jeden z niewielu ostatnich horrorów Grahama, na temat którego nie potrafię powiedzieć nic złego. Nawet zakończenie mi się podobało, co zazwyczaj jest słabym punktem autora.
Klimat finałowych scen przypominał mi nieco ten, z jakim mieliśmy do czynienia w ARMAGEDONIE. Nawet Jim Rook w tej części cyklu upodobnił się trochę do Harry'ego Erskine'a - ten sam cięty język i specyficzne poczucie humoru. Ale to może dojrzały wiek, jaki przecież osiągnął bohater, sprawia, że ludzie w pewnych kwestiach stają się cyniczni. W każdym bądź razie mnie taki Jim Rook bardzo przypadł do gustu.
Mam tylko nadzieję, że nie jest to ostatnia część przygód nauczyciela, co niestety wynikałoby z zakończenia. Ci którzy czytali wiedzą, co mam na myśli...