OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!

darmowe liczniki

Blog > Komentarze do wpisu

Graham Masterton o SUSZY (SPOILERY!)

W dniu dzisiejszym Graham Masterton ukończył długo oczekiwaną powieść katastroficzną pt. DROUGHT, a my już mamy dla Was długie streszczenie jej fabuły. Tym razem autor przygotował obszerną i pełną detali notkę na temat swojej najnowszej powieści, dlatego też wszystkich potencjalnych czytelników ostrzegamy przed SPOILERAMI, które się w niej znajdują. Jeśli jednak nie możecie doczekać się SUSZY i bez względu na wszystko chcecie dowiedzieć się, co wydarzy się w kolejnej powieści Waszego ulubionego pisarza, zapraszamy do lektury! Ale ostrzegamy: robicie to na własną odpowiedzialność!

SUSZA opowiada o poważnej klęsce żywiołowej w USA, a także o skorumpowanych politykach, starających się przekuć katastrofę w swoją wyborczą przewagę, oczywiście z tragicznym skutkiem.

To roller-coaster ludzkich tragedii, korupcji, przemocy, zamieszek, i seksualnych intryg, widziany oczami niewielkiej grupy zdesperowanych mężczyzn, kobiet i dzieci, starających się przetrwać i odnaleźć ukryte w dzikich i bezwzględnych górach Południowej Kalifornii podziemne jezioro.

Kalifornię (i większość Ameryki) od roku dręczy susza. Plony umierają nawet w San Bernardino, mieście zbudowanym na podziemnych źródłach, a wody ciągle brakuje.

Pracownik socjalny Martin Makepeace, twardy ale sympatyczny były członek Marines, zaprzyjaźnia się ze starym Indianinem, którego rodziny broni przed atakami na tle rasowym. Santos Murillo, opowiada mu, że wiele lat temu, w miejscu gdzie jest teraz Park Narodowy Joshua Park, jego ludzie odnaleźli podziemne złoża wody, które nigdy nie wysychają. Nazwali je Jeziorem Zaginionej Dziewczyny.

Martin spotyka Saskię Vane, seksowną i twardą prawniczkę zatrudnioną przez Gubernatora stanu Kalifornia Halforda Smileya do promocji jego inicjatywy oszczędzania wody, znanej jako „luka obrotową”. Oznacza ona, że dostawy wody zostają na zmianę odcinane od domostw w San Bernardino, jednak Gubernator Smiley potajemnie zarządza, że biedniejsi mieszkańcy będą jej pozbawieni o wiele dłużej. Skoro nie płacą rachunków za wodę, dlaczego mają ją mieć?

Dzieci chodzą brudne, starsi nie mają co pić, a Smiley dba o to, by zielone pola klubu golfowego były nawadniane, ponieważ wierzy, że ludzie, którzy płacą podatki i rachunki (a także finansowo wspierają jego kampanie wyborcze) powinni zostać nagrodzeni.

Nastoletni syn Martina – Tyler, zostaje niesłusznie oskarżony o gwałt i morderstwo, kiedy przypadkowo zostaje wmieszany w napad na sklep. Saskia informuje Martina, że woda zostanie odcięta także od aresztu, gdzie zostaje zabrany Tyler, ale Martinowi udaje się odbić syna podczas napadu na więzienny autobus. To pociąga za sobą gniew Josepha Wracka, bezkompromisowego bandytę, który prowadzi Biuro Ochrony Empire.

Biuro to zostaje wybrane przez Gubernatora Smileya, by pomagać policji w walce z przytłaczającymi, brutalnymi zamieszkami, wywołanymi przez jego rotacyjny program.

San Bernardino staje w ogniu, a ścigany przez ochroniarzy Josepha Wracka Martin musi uciekać z miasta ze swoją byłą żoną Petą, Tylerem i córką Ellą. Przekonuje Santosa Murillo by zaprowadził go do Jeziora Zaginionej Dziewczyny, a ten godzi się na podróż, w którą zabiera także pięcioro swoich wnucząt i ich uzależnioną od alkoholu matkę. Saskia również ścigana jest przez ludzi Wracka, dołącza więc do grupy.

Santos Murillo prowadzi wszystkich przez góry i pustynie, szlakiem znanym tylko kilku Indianom z plemienia Serrano. W końcu docierają do Jeziora Zaginionej Dziewczyny, które leży na skraju ukrytej doliny, gdzie rozbijają obóz. Saskia ma jednak powód by zdradzić grupę i wraca do miasta, by ujawnić miejsce ich pobytu Josephowi Wrackowi.

Martin będzie musiał stoczyć ostatnią walkę, by ratować siebie, swoją rodzinę i dzieci Santosa Murillo przed masakrą. Przełożył: Piotr Pocztarekczwartek, 29 listopada 2012, piotr.pocztarek

Polecane wpisy

  • Świąteczne przesłanie od Grahama

    Jak co roku, mamy dla Was okazjonalną wiadomość od Grahama Mastertona, którą przetłumaczyliśmy i bez zbędnego przedłużania przedstawiamy ją poniżej, niniejszym

  • Świąteczna wiadomość od Grahama

    Otrzymaliśmy właśnie od Grahama świąteczną wiadomość z podziękowaniami i kilkoma słowami podsumowania. Niniejszym dzielimy się nią z Wami i wspólnie z Grahamem

  • Wiadomość od Grahama po wizycie w Polsce

    Graham Masterton wysłał do nas wczoraj wiadomość dla swoich polskich przyjaciół, w ramach której opisał swoje wrażenia po wizycie w Polsce. Oddajemy mu głos: Wi

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/11/30 10:41:37
No, no, zapowiada się ciekawie:) Już się nie mogę doczekać!