OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!

darmowe liczniki

Blog > Komentarze do wpisu

Graham Masterton o NOCY GARGULCÓW!

Powieść NOC GARGULCÓW jest za parę dni pojawi się na półkach sklepowych w całej Polsce. To właśnie w naszym kraju książka będzie miała swoją światową premierę. Z tej okazji, specjalnie dla Was, Graham napisał kilka słów dotyczących fabuły. Powieść zostanie wydana przez Dom Wydawniczy Rebis już 15 marca. Zapraszamy do lektury!

Zawsze fascynowała i prawdopodobnie nieco przerażała mnie wizja pomników, które nagle ożywają. Kiedy byłem bardzo mały, nawiedzał mnie powracający koszmar o pomniku zakutego w zbroję rycerza, który stał w pobliskim parku. We śnie zawsze zstępował ze swojego cokołu, kiedy tylko widział że się zbliżam, a potem zaczynał mnie gonić.

NOC GARGULCÓW to sposób na wyrażenie tego samego lęku - groteskowa, kamienna kreatura nagle się poruszy i ożyje, a do tego będzie chciała rozerwać Cię na strzępy.

Gargulce zostały stworzone by służyć jako rynny w kościołach i katedrach, a także innych masywnych budynkach. Dzięki nim, deszczówka nie spływała po ścianach budynku i nie erodowała kamienia. Samo słowo "gargulec" pochodzi z języka francuskiego i może oznaczać przepłukiwanie gardła, lub ust, a potem wypluwanie wody.

Wiele gargulców przedstawiało wizerunki smoków i demonów, a także innych mitycznych kreatur, aby przypominać niewykształconemu społeczeństwu o nieustannej obecności zła i przestrzegać, że kres ich żywota wkrótce nad nimi zawiśnie.

Te mitologiczne monstra świetnie wpasowały się w konwencję mojej rozwijanej właśnie serii powieści o Profesorze Nathanie Underhillu, kryptozoologu, który stara się wskrzesić legendarne kreatury w obecnych czasach, by móc wykorzystać ich komórki macierzyste do leczenia poważnych chorób.

Na początku NOCY GARGULCÓW Nathan próbuje odtworzyć Feniksa - mitycznego ptaka, który mógł umierać i na nowo odrodzić się z popiołów. Eksperyment będzie miał jednak niespodziewane i przerażające konsekwencje.

Nie musicie podróżować daleko, żeby znaleźć ciekawe przykłady gargulców w Polsce - są one obecne w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Gdańsku, a także w innych miastach. Bądźcie jednak ostrożni i nigdy nie pokazujcie im, za jakie brzydactwa je uważacie. I nigdy nie odwracajcie się do nich plecami.

A jeśli usłyszycie podążający za Wami trzepot skrzydeł - uciekajcie.

 
Przełożył: Piotr Pocztarek
czwartek, 10 marca 2011, piotr.pocztarek

Polecane wpisy

  • Świąteczne przesłanie od Grahama

    Jak co roku, mamy dla Was okazjonalną wiadomość od Grahama Mastertona, którą przetłumaczyliśmy i bez zbędnego przedłużania przedstawiamy ją poniżej, niniejszym

  • Świąteczna wiadomość od Grahama

    Otrzymaliśmy właśnie od Grahama świąteczną wiadomość z podziękowaniami i kilkoma słowami podsumowania. Niniejszym dzielimy się nią z Wami i wspólnie z Grahamem

  • Wiadomość od Grahama po wizycie w Polsce

    Graham Masterton wysłał do nas wczoraj wiadomość dla swoich polskich przyjaciół, w ramach której opisał swoje wrażenia po wizycie w Polsce. Oddajemy mu głos: Wi

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Kajetan, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/03/10 15:28:46
No wreszcie Graham coś napisał na swoją polska stronę. :) W sumie mógłby częsciej wypowiadać i na blogu.
-
Gość: dartur87, *.cable.dyn.petrus.com.pl
2011/03/10 21:37:41
Strasznie jestem ciekaw nowej powieści. Bazyliszek pozostawił u mnie pewien niedosyt.
-
2011/03/10 22:28:00
skoro u nas książka będzie miała swoją światową premierę to może Graham odwiedziłby nas w końcu :) zapraszam serdecznie do Wrocławia! :)
-
Gość: Tathagatha, *.dynamic.chello.pl
2011/03/12 09:32:17
Słyszałam, że istnieje szansa na to, że Masti pojawi się we Wrocku. Jeśli tak to ja na mur beton jestem, choćby się waliło i paliło:)
-
2011/03/12 10:38:32
Szansa jest, ale na razie o tym cichosza :)