OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!

darmowe liczniki

Blog > Komentarze do wpisu

Recenzja książki KATIE MAGUIRE

To, że Masterton jest królem pisanego horroru jest niezaprzeczalnym faktem udowadnianym czytelnikowi regularnie od ponad 30 lat. Wierni fani Brytyjczyka wiedzą jednak doskonale, że nie tylko w tym gatunku literackim sprawdza się Graham. Oprócz poradników seksuologicznych i doskonałych powieści historycznych, nasz ulubieniec jest również autorem emocjonujących, oryginalnych i niejednokrotnie bardzo brutalnych thrillerów. Jednym z najnowszych przedstawicieli tego gatunku jest napisana w 2002 roku powieść „Katie Maguire”.

Masterton opanował do perfekcji kreację wiarygodnych osobowości, nie tylko męskich, ale również, co może dziwić, kobiecych. W powieściach takich jak „Bonnie Winter”, czy „Koszmar” mamy do czynienia z pierwszoplanową postacią kobiecą, skonstruowaną w taki sposób, że czytając o jej przygodach naprawdę ciężko uwierzyć, że wyszła ona spod pióra mężczyzny. Pomimo tej kobiecej „oprawy”, wspomniane książki Grahama pozostają rasowymi thrillerami, dramatycznymi i kipiącymi akcją. W ten nurt wpisują się również przygody Katie Maguire, ambitnej policjantki pracującej dla Irlandzkiej policji zwanej Garda Síochána. Hrabstwo Cork, w którym toczy się akcja opisana jest fantastycznie, co przyszło Mastertonowi z łatwością, ponieważ przez lata mieszkał właśnie w tym miejscu. Malownicza, wiecznie zielona wyspa, ze słońcem mieniącym się w rzekach to idealne miejsce na atak seryjnego, krwawego mordercy, prawda?

Bohaterka cały czas przeżywa echa tragedii z przeszłości – straciła nowonarodzone dziecko. Jej małżeństwo również nie rokuje dobrze na przyszłość – mąż nie może się odnaleźć i raz za razem wchodzi w konflikty z prawem – być może wmieszany jest w sprawę zaginięcia pewnego biznesmena, którą prowadzi Katie. W tym samym czasie na jednej z farm zostaje odnaleziony zbiorowy grób, a w nim kilkanaście szkieletów. Kości są dokładnie obrane z mięsa, a przy każdej zawieszona jest maleńka laleczka, przypominająca rytuały Voo-Doo. Szkielety są bardzo stare, dlatego też policja próbuje przeforsować zamknięcie śledztwa. Szybko okazuje się jednak, że tajemniczy oprawca postanawia kontynuować swoje dzieło, co prowadzi do zniknięcia kolejnych ofiar. Maguire musi powstrzymać mordercę, zanim dokończy on starożytny rytuał, mający sprowadzić na ziemię potężną celtycką wiedźmę – Morrigain. Katie weźmie udział w prawdziwym wyścigu z czasem, próbując wytropić mordercę, zanim on wytropi ją. A jest już bardzo blisko…

Na oficjalnej stronie autora powieść „Katie Maguire” zakwalifikowana jest jako horror, aczkolwiek zdecydowanie więcej w niej mrocznego thrillera. Poziom brutalności został jednak zachowany i pod tym względem przygody dzielnej gwardzistki mogą konkurować z najbardziej krwawymi powieściami grozy. Szokujące momenty opisujące koszmarne tortury na w pełni świadomych kobietach mogą przewrócić wszystkie wnętrzności do góry nogami.

Największymi plusem książki jest intryga, która trzyma w napięciu do samego końca, aż do zaskakującego finału i nieźle skonstruowany wątek obyczajowy. Niestety parę wad również by się znalazło – do największych należą występujące gdzieniegdzie dłużyzny, a także parę naiwnych momentów. Mimo wszystko warto zapoznać się z książką, gdyż niecodzienna bohaterka, oryginalna fabuła i mocny klimat zbrodni w regionie malowniczej Irlandii potrafią robić wrażenie.
Autor recenzji: Piotr Pocztarek

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS

Rok wydania: 2002

Liczba stron: 332

Format: 12,8 x 19,7

Ocena recenzenta: 8/10

czwartek, 21 stycznia 2010, piotr.pocztarek

Polecane wpisy

  • Recenzja książki TAŃCZĄCE MARTWE DZIEWCZYNKI

    Cykl o nadkomisarz Katie Maguire w polskim wydaniu doczekał się właśnie premiery ósmego tomu. Pod nieco abstrakcyjnym tytułem "Tańczące martwe dziewczynki&

  • Recenzja książki WIRUS

    Graham Masterton powrócił do horroru i to do horroru oldschoolowego, łączącego nieposkromioną, nieraz absurdalną makabrę z całkiem udanym humorem i dość niepoko

  • Recenzja książki MARTWI ZA ŻYCIA

    „Martwi za życia” to siódma i jak doskonale wiemy nie ostatnia część przygód pięknej Irlandki Katie Maguire, rasowej pani detektyw z poważnymi probl

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/08/19 15:29:59
Po śmierci Paula,Katie odchodzi z Gardy.Zostaje skazana na 2 lata pozbawienia wolności przez zatuszowanie poczynań Eamonna Collinsa.Utrzymuje kontakt z Johnym,który dochodzi do siebie.W zakładzie rozmawia jedynie z opiekunem,wspólwięźniarkami i strażnikami.Dowiaduje się, że jej ojciec popełnił samobójstwo,a Liam wylądował w zakładzie dla obłąkanych.Od pewnego czasu ponoć dręczyły ich koszmary senne.Coraz więcej osób z jej otocznia zaczynają nawiedzać podobne sny. Okazuje się,że za wszystkim stoi Druda,wiedźma,która zsyła na człowieka koszmary senne,przez które popełnieją nieświadomie samobójstwo,lub miesza im w głowach.Katie,chociaż odeszła od służby,próbuje dowiedzieć się kto za tym stoi.Ma podejżenia,że Druda znajduje się w tym samym więzieniu co ona,jednak nie wie,czemu i czego od niej chce.Kontaktuje sie z Jimmy'm i prosi go o zdobyciu pare informacji.Śledztwo wskazuje,że za wszystkim stoi Eamonn Collins.w między czasie Katie sama ma koszmary,a coraz więcej osób zaczyna ginąć.
-
2012/09/29 19:00:59
W Irlandii panuje kryzys ekonomiczny. Katie po śmierci męża próbuje sobie ułożyć życie prywatne. W okół niej kreci się dwóch adoratorów; John i Jim. Katie nie może się zdecydować, którego wybrać..Tymczasem na ulicach miasta giną ludzie, w różnych miejscach zaczynają pojawiać się zmasakrowane zwłoki, na parkingach, w prywatnych domach, kościołach itp. Ktoś je podrzuca, nie wiadomo jak i kiedy. Okazuje się, że Jim więc coś, co może pomóc w śledztwie. Tymczasem do gwardii zaczynają przychodzić zaszyfrowane wiadomości informujące, kto zginie i gdzie zostanie podrzucone ciało. Wszystkie poszlaki wskazują na Johna. Trafia on do aresztu. Katie jest w dołku psychicznym, nie wie co robić, bo nie wierzy w jego winę. Sytuacje komplikuje fakt, że podejrzewa, iż jest z Johnem w ciąży, która w finale okazała się urojona. Nie mówi o niej Jimowi, który ją wspiera. Koszmar na ulicach jednak się nie kończy. W świetle nowych faktów wychodzi na jaw, że to Jim dokonywał morderstw chcąc obarczyć Johna.
Waldemar Wysocki
-
2013/04/01 00:39:59
Przeczytałem Ją jakieś 3 tyg. temu i po recenzji byłem nastawiony na bardziej lekturę kryminał & thriller o bardzo wąskim zarysie i bardzo naznaczonym tle całej akcji. Bardzo się pomyliłem co do całej powieści. Trzyma za gacie bardzo mocno i,która mocno wbija w fotel i po dłuższym wczytaniu uświadamiasz sobie,że gacie masz pełne a to dopiero początek śledztwa K. Maguire a pierwsza ofiara dopiero co wsiadła do Samochodu!! Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i życzę jak najwięcej takich obrzydliwych powieści jak ta co potrzeba naprawdę mocnych wycieraczek aby każdą stronicę wyczyściło się z krwi i mięsa aby można było wytrwać do końca!!!!!