OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!

darmowe liczniki

Blog > Komentarze do wpisu

Recenzja książki WENDIGO po raz drugi

Jedna z ostatnich powieści Grahama Mastertona nie miała ze mną łatwej przeprawy. Kiedy w 2007 roku po raz pierwszy zapoznałem się z tekstem, uznałem go za typowego przeciętniaka, który nie wyróżnia się kompletnie niczym. Teraz wziąłem się za lekturę jeszcze raz i muszę przyznać, że wrażenia mam w zasadzie zupełnie inne. Jak Masterton poradził sobie z Wendigo – duchem lasu, o którym pisali już zarówno klasycy jak Algernon Blackwood, jak i wyrobnicy jak Joseph Citro?

Masterton odkurzył kolejnego demona z indiańskiej mitologii i osadził go, jak to ma w zwyczaju, we współczesnej opowieści. Tym razem padło na Wendigo – tropiciela, drapieżnika, myśliwego, ducha lasów. Ponieważ Graham doskonale czuje się w kulturze Indian, możemy się spodziewać bardzo klimatycznej historii. Niestety, to co rzuca się w oczy, to brak odpowiedniej historiografii, czyli opisów dawnych legend, czy przykładów działań pradawnej magii na przestrzeni wieków. Większa ilość takich informacji „uwiarygodnia” historię i ułatwia czytelnikowi wsiąknięcie w powieść.

Już na samym początku główna bohaterka – Lily Blake, agentka nieruchomości, zostaje we własnym domu zaatakowana przez dwóch zamaskowanych mężczyzn. Lily zostaje podpalona żywcem, zwyzywana od wiedźm, a jej dzieci zostają uprowadzone. Cały terror mający miejsce we własnym domostwie przypomina tragizmem i poziomem przerażenie pierwsze, koszmarne sceny w „Tengu”. Tym razem jednak bohaterce udaje się ujść z życiem. Rozpoczyna się szeroko zakrojone śledztwo, a głównym podejrzanym zostaje były mąż Lily. FBI jest jednak bezsilne. Bohaterka na własną rękę wynajmuje prywatnego detektywa, który z kolei skontaktuje ją z szamanem Georgem Żelaznym Piechurem. Szaman to człowiek przebiegły i niebezpieczny, ale obiecuje odnaleźć dzieci w zamian za zwrot świętych ziem zabranych Indianom pod luksusową, komercyjną zabudowę.

Bohaterka nie ma wyjścia – zgadza się na warunki, chociaż ziemia stanowiąca przedmiot umowy nie jest jej własnością. Indianin wzywa Wendigo – ducha tropiciela, który podąża śladem dzieci, zostawiając za sobą rozerwane ciała każdego, kto stanie mu na drodze. Gdy Lily dowiaduje się w jaki sposób działa Wendigo, stara się go odwołać. Jest jednak mały problem – przywołanego ducha nie można powstrzymać. Nie mogąca dotrzymać umowy bohaterka ściąga na siebie gniew pradawnego demona i będzie musiała walczyć o swoje życie. A jak powszechnie wiadomo – najlepszą obroną jest atak.

Powieść „Wendigo” nie wykracza poza wcześniej rozwinięty i bardzo popularny u Mastertona schemat. Akcja sunie równym tempem do wydumanego i nieprawdopodobnego, ale rozrywkowego finału, w którym ostatecznie dobro triumfuje. A może jednak nie?

„Wendigo” to powieść świetnie napisana, wypełniona dobrze nakreślonymi postaciami, bardzo klimatyczna, chociaż nieskomplikowana fabularnie. Nie ma w niej wprawdzie za wiele powodów do strachu, więc czytelnik może spokojnie połknąć ją w jeden, czy dwa wieczory. Jest to po prostu solidna książka, która dostarczy trochę niewymagającej, ale za to jakże przyjemnej rozrywki.
    


Autor recenzji: Piotr Pocztarek
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2007
Liczba stron: 271
Format: 12,5 x 19,5
Ocena recenzenta: 8/10
niedziela, 13 grudnia 2009, piotr.pocztarek

Polecane wpisy

  • Recenzja książki TAŃCZĄCE MARTWE DZIEWCZYNKI

    Cykl o nadkomisarz Katie Maguire w polskim wydaniu doczekał się właśnie premiery ósmego tomu. Pod nieco abstrakcyjnym tytułem "Tańczące martwe dziewczynki&

  • Recenzja książki WIRUS

    Graham Masterton powrócił do horroru i to do horroru oldschoolowego, łączącego nieposkromioną, nieraz absurdalną makabrę z całkiem udanym humorem i dość niepoko

  • Recenzja książki MARTWI ZA ŻYCIA

    „Martwi za życia” to siódma i jak doskonale wiemy nie ostatnia część przygód pięknej Irlandki Katie Maguire, rasowej pani detektyw z poważnymi probl

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Gluma, *.dynamic.chello.pl
2011/06/15 19:57:18
Wczoraj zaczęłam czytać, a dzisiaj skończyłam :)
Bardzo mnie wciągnęła, chociaż myślałam, że będzie bardziej straszna...
Znalazłam nawet pewny błąd : na stronie 39 Kellog ma jedno oko brązowe, a drugie zielone. Natomiast na stronie 205 ma jedno zielone, a drugie szare...
-
Gość: Bronek, *.tbs-net.rekin.net
2012/05/25 17:00:43
Fajnie się czytało, ale spodziewałem się czegoś więcej. Też zauważyłem pewien błąd, a raczej nieprawidłowość. Wendigo zabił myśliwy ciągnąc go za koniem aż się spalił. Maksymalna prędkość konia wyścigowego to ~65km/h. Natomiast Lily jechała 90km/h jak Wendigo zaczął się palić. Poza tym samochód go z trudem uciągnął, więc jakim cudem zrobił to koń? No ale to horror a nie rozprawa naukowa, więc nie ma się czego czepiać :) A zakończenie było bardzo przewidywalne. Jak tylko Quinn przyszedł zabić Lily, to wiedziałem że Kellog go kropnie. Pozdrawiam :)
-
2013/03/31 22:48:32
Ciągle rozmyślam o WENDIGO i nie wiem co napisać jak tam w trawie piszczy. Bardzo mi przypomina Sagę o Manitu i tylko czekać jak pojawi się misquammacus i zemści się na białych za krzywdy im wyrządzone. Jest to książka napisana żeby zwrócić uwagę na losy indian,którzy zostali skrzywdzeni przez białych i się zemścić. Akcja rozwija się dosyć szybko, chociaż nie rozwinęła we mnie skrzydeł i jestem w przekonaniu,że autor rozwinął wątek indijan po raz kolejny,żeby rozbudzić w nas współczucie w krzywdy indian i ciągnąć wątek w duchy i bustwa indian.