OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!

darmowe liczniki

Blog > Komentarze do wpisu

Recenzja książki ROOK

Jim Rook, nauczyciel języka angielskiego w West Grove Community College w Los Angeles jest bohaterem kolejnego cyklu powieściowego, stworzonego przez Grahama Mastertona. Jim posiada wyjątkowe umiejętności postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych, a także komunikowania się z duchami. Zdolności te zostały nabyte po wypadku, w którym Rook otarł się o śmierć.
 
Jim ma 34 lata. Jego podopiecznymi są uczniowie klasy specjalnej, dla młodzieży trudnej, opóźnionej, wymagającej szczególnej uwagi. Rook to mężczyzna, który swój zawód traktuje serio, a jego uczniowie są dla niego najważniejsi. Kiedy jeden z nich zostaje brutalnie zamordowany w szkolnej kotłowni, a jedyną osobą która widziała sprawcę okaże się Jim, zostaniemy wciągnięci w jedną z najlepszych powieści Grahama Mastertona.
 
Jim będzie musiał zmierzyć się z potężnym czarownikiem Voodoo – Umberem Jonesem, wujkiem jednego z uczniów. Jones ma moc opuszczania swojego ciała i dokonywania diabelskich mordów pod postacią ducha. Powstrzymanie go będzie trudne, gdyż tylko Rook jest w stanie go zobaczyć. Wraz z kilkoma uczniami z klasy specjalnej Jim przeżyje swoją pierwszą przygodę i rozpocznie kolejny po „Manitou” znamienny dla twórczości Mastertona cykl powieściowy.
 
Pisany z myślą o serialu telewizyjnym cykl ma do tej pory sześć tomów, a zapowiedziane są dwa kolejne. Za każdym razem bohater stawia czoła innemu demonowi, czy zjawie wywodzącej się z innej religii czy kultury, a robi to z wrodzonym wdziękiem i poczuciem humoru. Obok Harry’ego Erskine’a – bohatera najważniejszego w twórczości Grahama cyklu „Manitou”, Jim Rook jest najwyrazistszą postacią w prozie tego autora. Tym chętniej poznajemy jego przygody, jego uczniów, dylematy moralne i miłosne perypetie.
 
Pierwsza część cyklu wprowadza nas w świat Jima Rooka, pozwala poznać zależności panujące w jego świecie i przyzwyczaja nas do jego uczniów. Klasa, którą uczy bohater może nam się kojarzyć jedynie z filmem „Młodzi gniewni”, jednak bohaterowie tego obrazu nie mieli problemów z siłami nadprzyrodzonymi. „Rook” nie jest powieścią brutalną, natomiast charakteryzuje się właściwym dla Mastertona klimatem i rozwojem akcji, zachowując przy okazji wysoki poziom fabularny, okraszony niebanalnym poczuciem humoru i doskonałymi dialogami. Jeśli nie lubi się gwałtownej brutalności, ostrego seksu i morza krwi, warto poznać twórczość Grahama zaczynając od tej właśnie powieści.

 

Autor recenzji: Piotr Pocztarek
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2003
Liczba stron: 224
Format: 12 x 21
Ocena recenzenta: 9/10

środa, 25 lutego 2009, mictlantecutli

Polecane wpisy

  • Recenzja książki TAŃCZĄCE MARTWE DZIEWCZYNKI

    Cykl o nadkomisarz Katie Maguire w polskim wydaniu doczekał się właśnie premiery ósmego tomu. Pod nieco abstrakcyjnym tytułem "Tańczące martwe dziewczynki&

  • Recenzja książki WIRUS

    Graham Masterton powrócił do horroru i to do horroru oldschoolowego, łączącego nieposkromioną, nieraz absurdalną makabrę z całkiem udanym humorem i dość niepoko

  • Recenzja książki MARTWI ZA ŻYCIA

    „Martwi za życia” to siódma i jak doskonale wiemy nie ostatnia część przygód pięknej Irlandki Katie Maguire, rasowej pani detektyw z poważnymi probl

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Waran z komodą, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/02/25 11:21:26
Bardzo fajna recenzja, mało słów - dużo treść, czytało się miło, łatwo i przyjemnie. Omówienie to zachęciło mnie do przeczytania książki - to dobrze, o to w końcu chodzi, prawda? ;)

Pozdrawiam
-
2009/02/25 12:35:56
Jestem fanem cyklu "Rook" i właśnie takiej oceny oczekiwałem :) "Rook 1" to świetna książka, choć moim zdaniem z całego cyklu najlepszy jest "Demon zimna". I jeszcze taka drobna uwaga - w ostatnim zdaniu pierwszego akapitu powinno być chyba "po", a nie "bo".
-
Gość: Pocztar, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/02/25 13:26:14
True, true :)
Rob, zmienisz ? :)
Ja nie bardzo pamiętam te najlepsze części, ale chyba najbardziej podobały mi się "Kły i pazury"
-
2009/02/25 13:33:53
Zrobione!
A recka specyficzna - ogólnikowa, filozoficzna nieco, dzięki czemu tylko zyskuje.
Superaśny klimat w ROOK'ach powodował, że zawsze z chęcią kupowałem kolejne części.
Lubię Jima Rooka, może dlatego, że trochę mi Harryego przypomina: wiecie, poczucie humoru, osobowość, podobne zdolności. Jest też bardziej dynamiczny chyba, może dlatego, że i młodszy;)
-
Gość: night warrior, *.adsl.inetia.pl
2009/02/28 12:07:55
A ja się nie mogę doczekać nowego Rooka. Wiadomo kiedy się ukaże?
-
2009/02/28 23:45:34
Masti zapowiedział, że do końca 2009 napisze nową część.