OFICJALNA POLSKA STRONA GRAHAMA MASTERTONA!

darmowe liczniki

Blog > Komentarze do wpisu

Recenzja książki RYTUAŁ

Co się stanie kiedy jeden z najbardziej poczytnych autorów horrorów weźmie się za bary nie tylko z jedną, a z dwiema światowymi religiami? Otrzymamy jedną z najlepszych powieści grozy, horror niemal idealny, szaleńczą jazdę bez trzymanki i mnóstwo makabry w stylu gore.

Graham Masterton pisał już chyba o wszystkim, ale tylko w „Rytuale” możemy prześledzić… ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. Wprawdzie jest ono spłycone i symboliczne, a zaraz po nim następuje trochę bardziej spektakularne objawienie jednego z największych demonów w religii Voodoo…, ale może zacznijmy od początku.

Charlie McLean, jak to często bywa u Mastertona, to przeciętny facet. Ma nudną pracę inspektora restauracyjnego – jeździ po całych Stanach Zjednoczonych, sprawdzając i oceniając hotele i restauracje. W ostatnią podróż wybrał się ze swoim nastoletnim synem Martinem, z którym z powodu separacji z byłą żoną ma słaby kontakt. Charlie za wszelką cenę stara się nawiązać nić porozumienia z Martinem, ale każda próba przynosi odwrotne skutki. Bohater nie wie jeszcze, że jego miłość do syna, jak również miłość do samego siebie, zostanie niebawem wystawiona na ciężką próbę.
 
Charlie i Martin przypadkiem dowiadują się o tajemniczym, niedostępnym lokalu, restauracji mieszczącej się w gotyckim, mrocznym budynku. W środku dzieją się podejrzane rzeczy, mające związek ze zniknięciem wielu osób, głównie dzieci, na przestrzeni wielu lat. Restauracja staje się obsesją Charliego, który za wszelką cenę postanawia zjeść tam posiłek. Nie wie jednak, że budynek jest siedzibą tajemniczej sekty Celestynów, którzy w imię Boga przyrządzają posiłki z… samych siebie. Sekta ma na celu skonsumowanie miliona ciał, w celu powtórnego sprowadzenia Jezusa Chrystusa, a ostatnią ofiarą ma być nie kto inny jak Martin – syn głównego bohatera. Charliemu nie pozostaje nic innego jak podjąć brutalną i nierówną walkę o życie Martina.
 
Wyjątkowo, w „Rytuale” główny bohater nie stawia czoła duchom, demonom czy potworom, a zwykłym, opętanym ludziom, którzy stanowią największe zagrożenie dla siebie i innych. Powieść ta różni się od innych horrorów Mastertona. Posiada idealnie poprowadzoną linię fabularną – mroczną, przerażającą, logiczną i spójną. Od pierwszej do ostatniej strony mamy do czynienia z nieprzerwanym budowaniem napięcia, a każdą chwilę przeżywamy z Charliem gryząc paznokcie. Zostajemy wciągnięci w świat pomieszanych religii, nieskończonego fanatyzmu i niepojętej makabry. „Rytuał” stawia przy okazji kilka istotnych pytań : jak daleko człowiek jest w stanie się posunąć, by odzyskać to co kocha? ; kiedy kończy się religia, a zaczyna fanatyzm? ; czy problem kanibalizmu dotyczy tylko zarośniętych buszem wysp na krańcu świata, czy może czaić się też za rogiem, w naszym sąsiedztwie?

Powieść tą mogę z czystym sercem polecić każdemu miłośnikowi rewelacyjnego horroru, oczywiście posiadającemu mocne nerwy i żołądek. „Rytuał” pomimo kilku mało znaczących wad, to jedna z najlepszych książek w dorobku Mastertona, posiadająca wiele atrakcyjnych zwrotów akcji, wstrząsające i mrożące krew w żyłach sceny i co najważniejsze, satysfakcjonujący finał.

 

 

Autor recenzji: Piotr Pocztarek
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 1992
Liczba stron: 351
Format: 11 x 19
Ocena recenzenta: 10/10

czwartek, 02 października 2008, mictlantecutli

Polecane wpisy

  • Recenzja książki TAŃCZĄCE MARTWE DZIEWCZYNKI

    Cykl o nadkomisarz Katie Maguire w polskim wydaniu doczekał się właśnie premiery ósmego tomu. Pod nieco abstrakcyjnym tytułem "Tańczące martwe dziewczynki&

  • Recenzja książki WIRUS

    Graham Masterton powrócił do horroru i to do horroru oldschoolowego, łączącego nieposkromioną, nieraz absurdalną makabrę z całkiem udanym humorem i dość niepoko

  • Recenzja książki MARTWI ZA ŻYCIA

    „Martwi za życia” to siódma i jak doskonale wiemy nie ostatnia część przygód pięknej Irlandki Katie Maguire, rasowej pani detektyw z poważnymi probl

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: dartur87, *.cable.dyn.petrus.com.pl
2008/10/03 13:13:44
Jest to pierwsza książka Mastertona jaką przeczytałem i zgadzam się z recenzentem w 100 % :) Tak trzymać !
-
Gość: night warrior, *.adsl.inetia.pl
2008/10/03 13:34:21
Kolejny konkret w wykonaniu Mastertona. Stare dobre czasy. Powieść Rytuał jest jedną z lepszych jaką czytałem. Recka super:)
-
Gość: Lidka, *.icpnet.pl
2008/10/07 15:35:08
Więcej takich recek! I więcej takich książek rzecz jasna:-)
Czekam aż pojawi się tu recka PODPALACZY LUDZI :-) Tak, tak, to była aluzja aby ktoś skrobnął:)
-
Gość: Pocztar, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/07 15:56:23
Ktoś, czy ja ? :D
Moja następna recka to będzie Wyklęty, ale jeśli chcesz następną w kolejce będą Podpalacze :)

Piotrek
-
Gość: Lidka, *.icpnet.pl
2008/10/07 17:00:55
Nic nie poradzę, że lubię Twoje recki:) Pojawiają się regularnie ostatnio i są dobre:) O Wyklętym chętnie poczytam, o Podpalaczach jeszcze chętniej, bo jeszcze nie czytałam.
-
2008/10/07 17:07:08
Popieram Lidkę w 100% :-)
-
Gość: Pocztar, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/07 17:08:30
Ok, ok, bo się czerwienię :)

Dzięki za miłe słowa, to tylko bardziej zmotywuje mnie do pracy :

I nie tylko to, prawda Rob? :D
-
2008/10/07 17:11:32
No ba! Coś czuję, że niedługo całkiem niebanalne info się tu pojawi w związku z... W zasadzie to narazie trzymam gębę na kłódkę;)
-
Gość: Pocztar, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/07 17:16:38
Dokładnie, na razie cichosza, podkręcamy Hype :)
A jest na co :)
-
2008/10/07 18:26:05
No to czekam co się ma wydarzyć :)
-
Gość: night warrior, *.adsl.inetia.pl
2008/10/09 14:33:38
Co kombinujecie, panowie? I na jaką skalę?:)
-
Gość: Pocztar, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/09 15:04:29
na skalę światową ;)
-
Gość: p.a., *.silweb.pl
2009/01/26 15:22:21
Faktycznie, "Rytuał" to oryginalna pozycja w dorobku Mastertona. Mniej tu niesamowitego nastroju i tym podobnych, ale za to Masti zdecydowanie przysiadł na fałdach, by stworzyć naprawdę zgrabną fabułę. Dla mnie jednak całość jest ciutek zbyt obrzydliwa:) No i kurcze, jednak brakuje mi tu trochę atmosfery...Bo najbardziej lubię w prozie Mastertona nastrój, grzebanie w mitach, historii, miejscowych legendach i tak dalej. Ale ponieważ "Rytuał" wymyka się z ram standardowego schematu pisarza, może się spodobać osobom, które na ogół prozy tego pana nie lubią. Pod warunkiem, że nie mają słabych żołądków:)
-
Gość: Bronek, *.adsl.inetia.pl
2010/04/18 02:49:50
Bardzo, bardzo dobra książka. Kumpel, który to czytał przede mną, ostrzegł mnie bym nie jadł nic gdy będę przy tej akcji, jak główny bohater wchodzi do kuchni celestynów oraz jak przynoszą już gotowe "jedzenie". Jak to dobrze, że posłuchałem rady kumpla... Ocena: 9/10